Wikipedie:Pod reálnou lípou/Brno, 18. prosince 2019/Zápis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Toto je zápis ze setkání brněnské komunity účastníků projektů Wikimedia. Související informace o tomto setkání naleznete na nadřazené stránce.

Brněnský wikisraz ve středu 18. prosince 2019 proběhl od 18:00 do 23:00 mimořádně v jedné z učeben Střední zdravotnické školy Evangelické akademie v Brně-Líšni. Zúčastnilo se ho 8 wikipedistů. Přítomni byli jmenovitě: Ben Skála, Blahma, Frettie, Harold, MIGORMCZ, Nesnera, Podroužek, Venca24. Pro blížící se Vánoce byl program tradičně volnější než obvykle. Následující body shrnují průběh srazu:

  • Prostory před srazem připravili Ben Skála a Blahma. Objednaná pizza byla doručena v pořádku v čase 18:50 a dosáhli jsme na skupinovou slevu. K dispozici byly nápoje a pochutiny, na něž jsme se složili, a volně vánoční cukroví poskytnuté některými účastníky. V rohu místnosti dokreslovaly atmosféru kulisy Vánoc. Promítalo se s využitím stávajícího vybavení učebny – z počítače v katedře projektorem s krátkou projekční vzdáleností na bílou část tabule, včetně ozvučení.
  • Téměř všichni účastníci tohoto wikisrazu se 23. listopadu v Pardubicích osobně zúčastnili 11. ročníku české Wikikonference, proto byla hodnocena pouze neformálně bez formální prezentace o jejím průběhu. Zazněly mj. tyto názory: je nutné se zamyslet nad cílovou skupinou akce, účastníků bylo málo, organizačně se ale vše zvládlo dobře, sál byl hezký, dobrá akustika v sále, nevhodné místo na afterparty. Záznamy přednášek včetně slidů jsou již k dispozici na SlidesLive. Blahmova přednáška „Wikipedie z pohledu korpusové lingvistiky“, která je též mezi záznamy, se zařadila k těm návštěvníky nejlépe hodnoceným. Později během srazu Blahma promítl i několik dalších obrazovek s výrazy typickými pro články editované konkrétními wikipedisty a dával přítomným hádat, o koho se jedná.
  • Při následné diskuzi k tomu, jak získat nové účastníky, zazněl názor, že „wikipedista-extrovert“ není příliš častá kombinace, alespoň zpočátku, protože aktivní wikipedisté se bojí „nechat se vytáhnout“ do fyzického světa organizovaných setkávání (Wikimedia). Když se to už ale jednou podaří, často se „chytí“ a pokračují – příkladem může být MIGORMCZ, který podle svých slov „zašel poprvé na Wikivýstaviště a od té doby už chodívá pořád [na brněnské wikisrazy]“; podobně to prý ostatně se svým „objevením“ měl i Martin Urbanec, organizátor letošní Wikikonference. Podroužek doporučil oslovovat wikipedisty s pozvánkou na Wikikonferenci i cíleně, protože se podle jeho názoru veřejného banneru lidé příliš bojí – mají dojem, že „konference“ je odborná věc, na které zrovna jim účast nepřísluší.
  • Konzumace pizzy byla doprovozena rekonstrukcí staré prezentace wikipedisty Chmee2 z doby počátků projektu Foto českých obcí, která zazněla na prvním ročníku české Wikikonference právě před 10 lety: slidy zde, audio zde. Několik dalších archivních prezentací z první Wikikonference je v podkategoriích zde.
  • Harold následně představil aktuální výsledky své dlouhodobé práce spočívající ve sledování stavu „nafocenosti“ českých vesnic, který už od září 2016 aktualizuje a eviduje v tabulce vždy ke dni brněnského wikisrazu. Ukázal srovnání za jednotlivé roky. Dokument zpřístupnil zde. Plně nafoceny jsou Hlavní město Praha (už před 2016), Jihomoravský kraj (dokončen v roce 2017) a Zlínský kraj (dokončen v roce 2018). Ke konci roku 2019 již jen jedna vesnice chybí (a je to v řešení) v Kraji Vysočina a pouze 5 vesnic v Olomouckém kraji. Blízko dokončení jsou i Moravskoslezský kraj (11 vesnic) a Pardubický kraj (18 vesnic). Nejvíce vesnic dlouhodobě zbývá nafotografovat v Plzeňském a Jihočeském kraji. Procentuálně zbývá nejvíce v kraji Plzeňském (12 %), všechny ostatní kraje jsou pod 8 %. V celé republice zbývá nafotografovat již jen 542, tj. 3,59 % vesnic Česka, přičemž velká většina z nich se nachází v Čechách.
  • Bylo připomenuto, že Foto českých obcí a z něj vzešlý Mediagrant jsou dnes již nahrazeny projektem Fotíme Česko, který se zaměřuje i na fotografování mnoha dalších typů objektů než jen obcí. Nesnera žertem navrhl, že by zkusil podat grant na projekt „Foto českých moří“.
Fotografie „Železniční trať v Ledči nad Sázavou“ autora MIGORMCZ
  • Blahma informoval o výsledcích Czech Wiki Photo 2019, které už byly vydány i na blogu. Přítomný brněnský wikipedista MIGORMCZ uspěl hned ve dvou hlasováních (veřejnosti i odborné poroty), v nichž v obou obsadil 3. místo se svou fotografií „Železniční trať v Ledči nad Sázavou“, do soutěže přihlášenou na říjnovém brněnském wikisrazu.
  • Ben Skála poukázal na problém s „příliš inteligentním“ zohledněním šablony {{Pracuje se}} ve VisualEditoru – v případě její přítomnosti VisualEditor neumožní stránku editovat jiným uživatelům než vkladateli šablony (wikitextový editor se takto nechová), což se ukázalo být kontraproduktivním, když se Ben Skála snažil pomoci začínající kamarádce a stránku, na které pracoval, touto šablonou označil on ze svého účtu za ni.
  • Frettie upozornil na případ youtubera s přezdívkou MenT, článek o němž byl od roku 2012 již 18× smazán, naposledy v říjnu 2019, a to kvůli opakovanému nedoložení encyklopedické významnosti rovnou pro začátečníky naneurčito. Přitom jde podle Seznam českých YouTube kanálů podle počtu odběratelů o jednoho z nejvíce sledovaných českých youtuberů, jehož videa odebírá přes 1 milion lidí a zhlédnuta byla skoro půlmiliardkrát. Dostupnost zdrojů může být obtížná, ale už tato čísla silně poukazují na to, že dotyčný pro velku část českého publika zjevně významný je. Problémem však je, že většina členů komunity wikipedistů ho nezná a raději pokusy o založení stránky o něm neustále maže. Je možné, že příčinami rozdílu je i stárnutí komunity wikipedistů; v případě, že se tyto rozdíly budou prohlubovat, hrozí, že Wikipedie přestane dobře plnit svou roli a zájemci o encyklopedické informace o MenTovi (a nejen o něm) si je zvyknout chodit hledat někam jinam.
  • Blahma poukázal na to, že v souvislosti s proběhnuvší Wikikonferencí významně aktualizoval zejména encyklopedický článek Wikimedia Česká republika, který už si to zasloužil několik let, ovšem bohužel „pod svícnem bývá největší tma“ a z wikipedistů se mu dlouhodobě žádný jiný nevěnuje.
  • Zápis vypracoval --Blahma (diskuse) 2. 1. 2020, 03:02 (CET)[odpovědět]

Dočetli jste až sem a zápis vás zaujal?   Dejte nám „like“!   (Chceme totiž vědět, kolik lidí včetně přespolních dění na brněnských wikisrazech zajímá.)