Wikipedie:Meditace s p. V. Zvánovcem

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Zájmeci o mediaci ať se přihlásí do za tím účelem zřízené konference meditace@skaut.org (přihlášení najdete na http://www.skaut.org/mail.add.php) - myslím tak 2 dny na přihlášení by mohly stačit, pak může dojít k přednesení návrhů. Konference je zatím neveřejná.
Víta Zvánovce jsem opětovně zablokoval, proto mediace nemůže pokračovat zde.
Opětovné oživení konfliktu na stránkách Wikipedie IMO nemá smysl a nanejvýš ztěžuje jakékoli další realistické pokusy o návrat Víta Zvánovce. Oponenty Víta prosím, aby si svoje výhrady k němu nechali pro sebe, poslali mu mailem nebo si nechali do mediační skupiny. Z této stránky je míním mazat. --Wikimol 11:59, 21. 9. 2005 (UTC)


Další prostor otevřený pro vyjádření Víta Zvánovce, je na meta:Requests for comments/Cswiki issues 2 --che 22:52, 21. 9. 2005 (UTC)


Jelikož jsem byl seznámen s faktem, že p. Vít Zvánovec má zájem o návrat na wikipedii, dohodl jsem s ním, že zahájíme meditaci. S tímto souvisí následovní odblokování účtů "Vít Zvánovec" a "Z".

Vít Zvánovec souhlasil s podmínkou, že v průběhu této veřejné meditace může editovat pouze tuto stránku + diskusní stránku této stránky. Dále pak může jedenkrát denně editovat stránku Wikipedie:Nástěnka správců, svoji osobní stránku a svoji diskusní stránku, dále pak může editovat diskusní stránky těch uživatelů, kteří mu toto povolí. Mimo to podmiňuji tuto meditaci tím, že Vít Zvánovec bude v jejím průběhu editovat pouze jako wikipedista "Vít Zvánovec" a nikoli jako wikipedista "Z" (aby nedošlo k nějakému nedorozumnění podmiňuji neznamná, že by Vít Zvánovec něco proti této podmínce namítal, ale to že mne napadla až v této chvíli).

Meditace by měla probíhat následujícím způsobem p. Vít Zvánovec v nejbližším možném termínu uveřejní svoji představu svého návratu, je pravděpodobné, že tato představa se může lišit od představ některých wikipedistů, proto je prosím, aby se v rámci přehlednosti debaty pokusili z následné debaty vytvořit nějaký návrh, který by reprezentoval větší část wikipedistů.

Žádám všechny, kteří zde budou debatovat, aby respektovali pravidla slušného chování, pravidla wikipedie a nepředpokládali předem zlou vůli druhé strany, ale naopak, aby si při případné ostřejší reakci svůj příspěvek ještě jednou přečetli.

Důležité upozornění:
Do doby ukončení právě začínajícího jednání s Vítem Zvánovcem se necítím se vázán svým podpisem v hlasování Wikipedie:Zablokování wikipedisty Z.
Zároveň upozorňuji, že jeho zablokování podle tohoto hlasování by v době jednání sním bylo neetické a neměli bychom jím argumentovat, neboť cílem tohoto jednání je vytvořit podmínky, které nám umožní vycházet spolu.

Žádám všechny wikipedisty, aby vyčkali s editací této stránky až do doby, kdy zde Vít Zvánovec přednese svůj návrh.

Zároveň jsem slíbil zde všechny upozornit na fakt, že jsem požádal p. Zvánovce, aby ve čtvrtek a v pátek využil svého práva 1× denně editovat nástěnku správců až v odpoledních hodinách, protože se chci touto věcí zabývat a je pravděpodobné, že v těchto dnech nebudu mít dříve dostatek času na wikipedii. P. Zvánovec této prosbě vyhověl.

Dále bych soukromou prosbou rád upozornil, že bychom neměli používat zkratku "VZ", neboť podle mého názoru přispělo její využívání k nepochopení mezi některými wikipedisty a p. Zvánovcem. Konečně wikipedista Vít Zvánovec má stejné právo, aby byl označován jako wikipedista a ne pouze zkratkou. Děkuji Vrba 00:31, 21. 9. 2005 (UTC)

Návrh p. Zvánovce

Vyjádřím se později, až budu mít čas. -- Vít Zvánovec 08:40, 21. 9. 2005 (UTC)

Protest

Žádám o vrácení mého textu o jistém papeži. V podmínkách mediace není ani slovo o tom, co sem smím postovat. Není to tedy ani porušení pravidel Wikipedie, ani pravidel mediace.

Zároveň žádám o ochranu před provocateury typu C.

[zcensurován jeden odkaz]

-- Vít Zvánovec 10:55, 21. 9. 2005 (UTC)

Nevím, kdo je provokatér typu C, dokonce nevím kdo je provokatér typu A - nejsem v nich moc zbehly. Text jsem smazal, stezovat si lze na nastence spravcu. Do jednotlivych stranek musi byt psany pouze relevantni veci, pokud vysvetlite spojeni papez aq Vase meditace, rad to tam vratim. Vrba 11:01, 21. 9. 2005 (UTC)

Pokud nevíte, kdo je provocateur typu C, nebudu to rozmazávat. Wikipedie neslouží pro osobní útoky. On to zřejmě ví dobře, což mi stačí, protože se snad bude krotit.
Nástěnku správců nebudu používat před 16:00, jak jsem slíbil.
"Do jednotlivych stranek musi byt psany pouze relevantni veci, pokud vysvetlite spojeni papez aq Vase meditace, rad to tam vratim". Chápu. Tyto texty tedy budu umisťovat na své diskussní stránky, o jejichž podobě mám právo rozhodovat já sám. -- Vít Zvánovec 11:14, 21. 9. 2005 (UTC)

Zároveň si dovoluji poprosit o ochranu před Pastoriem. -- Vít Zvánovec 11:19, 21. 9. 2005 (UTC)

Vzhledem k tomu, že p. Pecinovi dodnes nebyla vrácena jeho práva, požádal mne, abych zde postoval jeho text. Protože bezprostředně souvisí s mediací, uveřejňuji ho zde. -- Vít Zvánovec 11:25, 21. 9. 2005 (UTC)

Mediace

Mediace (z lat. mediare = být uprostřed; laiky někdy zaměňováno s meditací) je způsob řešení sporů, který se uplatňuje v právu i mimo ně.

Základem mediace je, že mezi znesvářené strany vstoupí třetí, nezávislá osoba, tzv. mediátor, která se jim stává prostředníkem ke smírnému, kompromisnímu řešení sporných otázek. Podmínkou je, že mediátor musí být nestranný, nemůže jím být osoba spojená s jednou ze stran sporu, neboť pak by mediátor nespravedlivě ovlivňoval druhou stranu a mohl by ji např. přimět akceptovat jako kompromis řešení, jež by pro ni bylo nevýhodné. Výsledek takové nelegitimní mediace zakládá nárok na náhradu škody.

České právo svěřuje roli mediátorů v civilních sporech soudům. Každý má právo obrátit se na soud se žádostí o zprostředkování smíru ve zvláštním smírčím řízení (tzv. prétorský smír). Této možnosti je však vzhledem k přetrvávající pomalosti soudů využíváno jen výjimečně, neboť se jí oddaluje dosažení pravomocného rozsudku. Významným faktorem je i to, že se za smírčí řízení vybírá soudní poplatek až do výše 20.000,- Kč.

O dosažení smíru mezi stranami v civilních věcech se má soud pokusit i v řízení o běžné žalobě. Podaří-li se dosažení takového smíru (tzv. soudní smír), má účinky pravomocného rozsudku a lze na jeho základě např. nařídit výkon rozhodnutí.

V zemích s dobře fungující justicí, např. v USA, ve Francii nebo v Německu, je naopak mediace, soudní i mimosoudní, pro svou rychlost a ve srovnání s litigací mnohem nižší náklady, častým a vyhledávaným způsobem řešení sporů jak obchodní, tak běžné civilní povahy.

Mediace má v omezené míře místo i v trestním řízení. V České republice působí Probační a mediační služba, mezi jejíž úkoly patří být prostředníkem mezi pachateli trestných činů a jejich oběťmi (poškozenými).

Externí odkazy