Vznášivky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxVznášivky
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Podkmenkorýši (Crustacea)
TřídaMaxillopoda
Podtřídaklanonožci (Copepoda)
Řádvznášivky (Calanoida)
G. O. Sars, 1903
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vznášivky jsou drobní planktonní korýši. Patří mezi klanonožce a žijí převážně v oceánech.

Stavba těla

Vznášivky mají podobnou stavbu těla jako ostatní volně žijící klanonožci. Liší se od nich především velmi dlouhým prvním párem tykadel, která se skládají z více než dvaceti článků a často dosahují až ke konci zadečku. Samci mají jedno tykadlo zahnuté, samičky vytváří jeden vaječný váček.

Celková délka těla je obvykle do dvou milimetrů, byly však odchyceny i samice hlubokomořských vznášivek, které měřily více než 17 mm.[1]

Způsob života a ekologický význam

Vznášivky žijí nejčastěji v pelagiálu slaných i sladkých vod a živí se jako filtrátoři.

Zejména mořské vznášivky jsou ekologicky velmi významnou skupinou. Tvoří dominantní složku zooplanktonu oceánů (55 až 95 procent, nejvíce jsou zastoupené v polárních oblastech)[1] a jsou zde důležitou částí potravního řetězce. Konzumují velká množství fytoplanktonu (sinic a řas) a samy jsou zároveň potravou nejen pro menší ryby, ale například i pro kosticové velryby.

Zástupci

Je známo přes 2000 druhů vznášivek řazených do přibližně 50 čeledí.[2] Většina z nich jsou druhy mořské (velmi hojný je např. druh Calanus finmarchicus). Ve vnitrozemských a brakických vodách žijí zástupci čeledí Diaptomidae (rody Diaptomus, Eudiaptomus), Temoridae (Heterocope, Epischura) či Centropagidae.

Reference

  1. a b MAUCHLINE, John. The Biology of Calanoid Copepods. [s.l.]: Academic Press, 1998. (Advances in Marine Biology). Dostupné online. S. 4-5. 
  2. WALTER, T. C.; BOXSHALL, G. World of Copepods database [online]. [cit. 2016-03-13]. Dostupné online. 

Externí odkazy