Tunelování

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o termínu z finančnictví. Další významy jsou uvedeny v článku Tunelování (rozcestník).

Tunelování je termín užívaný běžně pro rozsáhlý finanční podvod, při kterém management z firmy ve velkém odčerpá její finanční prostředky do jiných firem managementem zpravidla vlastněných. Toto odčerpávání prostředků většinou ovšem není přímé (šlo by o často příliš velké riziko), ale např. prostřednictvím pro tunelovanou firmu výrazně nevýhodných obchodů.

V odborném jazyku se používá méně expresivní termín „vzdalování aktiv“ (anglicky asset stripping).

Poprvé byl tento termín použit pravděpodobně v Česku v první polovině 90. let 20. století, ovšem rozšířil se i mimo české prostředí[1] a ve světě se pak používal např. během Asijské finanční krize.

Jev zvaný tunelování se na počátku 90. let překládal do angličtiny jako Asset stripping. Tento jev existoval na západě již dříve, v České republice ovšem dosáhl v průběhu 90. let značných rozměrů vinou nedostatečně rozvinutého a ustáleného právního prostředí.

Ovšem brněnské hantec měl již dříve podobný termín "tunel" případně "křivé tunel" a spojení udělat tunel, vařit na někoho křivé tunel. Vyjadřuje jakoukoliv formu podvodu či podrazu, nejen finanční.


Příklady tunelování[editovat | editovat zdroj]

Pavel Tykač[editovat | editovat zdroj]

Jedním z příkladů tunelování jsou aktivity Pavla Tykače v rámci skupiny Motoinvest, která během devadestátých let odkupovala ve velkém rozsahu od drobných investorů akcie, které tito získali v rámci dvou vln tzv. kupónové privatizace. Společnost Motoinvest mimo jiné ovládla i dvě menší banky (Plzeňskou banku, Agrobanku) a investiční CS Fondy.

Pavel Tykač podle vyjádření policie úmyslně zbavil fondy akcií, následně uložil v hotovosti částku 1,5 miliardy korun v Plzeňské bance (Motoinvestem majetkově ovládané) a za ně byly zakoupeny nehodnotné akcie Drůbeže Příšovice. V létě 2006 byl Tykač s dalšími 5 lidmi policií obviněn z podvodu v případě vytunelovaných CS Fondů.

Během roku 2006 Tykač veřejně oznámil, že se podílel na nákupu 40 % akcií Mostecké uhelné společnosti (MUS) a.s. prostřednictvím firmy Czech Coal. Majetek Pavla Tykače je dnes odhadován na desítky miliard.[2]

Další příklady tunelování[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. JOHNSON, Simon, LA PORTA, Rafael, LOPEZ-DE-SILANES, Florencio, SHLEIFER, Andrei Tunneling. The American Economic Review. květen 2000, 90 svazek, číslo 2, s. 22–27. Dostupné online [cit. 2008-04-22]. ISSN 0002-8282. jstor:117185. (anglicky) 
  2. http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/cesko/miliardarum-vevodi-kellner-babis-se-dotahuje_151876.html