Tunel pod Fehmarnovou úžinou

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tunel pod Fehmarnovou úžinou
Fehmarn-bridge.png
Mapa plánovaného spojení na dánsko-německém systému dálnic
Základní údaje
 Stát:  Dánsko, Německo 
 Místo:  Fehmarnova úžina 
Výstavba
 Dokončení:  2021[1]
Technická data
Lokalizace

Tunel pod Fehmarnovou úžinou ((dánsky Femern Bælt-forbindelse, německý Fehmarnbelt-Querung) je podmořský tunel (v dřívějším návrhu most), která je plánován pro spojení německého pobřežní ostrova Fehmarn a dánského ostrova Lolland . Ten by podešel pod Fehmarnovu úžinu v Baltském moři 18 km širokou a umožnil tak by přímé železnicí a dálniční spojení mezi severním Německem a Lollandem a odtud na největší dánský ostrov Sjælland (kde leží i hlavní město Kodaň). Tato trasa je známá v němčině jako Vogelfluglinie a v dánštině jako Fugleflugtslinjen (doslovně "letová dráha ptáka").

Ostrov Fehmarn je již spojen mostem s německou pevninou a naopak Lolland je již spojen tunelem a mostem se Sjællandem přes ostrov Falster. Kromě toho je již Zéland spojen s švédským pobřeží přes Øresundský most. Již existuje pevné spojení most-tunel mezi Sjællandem a Německem, ale pouze s použitím velké objížďky přes Velký Belt, takže tunel pod Fehmarnovou úžinou dovolí kratší, rychlejší a objemnější dopravu z Německa na Sjælland, do Švédska či Norska a zpět.

Tunel měl být předběžně dokončen v roce 2018,[2] , ale datum bylo změněno na 2021.[1] Původně byl projekt koncipován jako most, ale v prosinci 2010 společnost Femern A/S oznámila, že tunel bude vhodnější než most, protože bude představovat méně stavebních rizik, přestože finanční náklady by byly velmi podobné.[3] Dánská vláda schválila projekt velkou parlamentní většinou v lednu 2011,[4][5] ačkoli konečné rozhodnutí nebude provedeno do roku 2012.[6]

Charakteristika tunelové varianty[editovat | editovat zdroj]

Podvodní tunely jsou buď vrtané nebo ponořenené: tunely vrtané jsou běžné pro hlubinné tunely delší než 4 nebo 5 km, zatímco ponořené se běžně používají pro tunely, které překračují relativně mělké řeky nebo přístavy. Ponoření zahrnuje bagrování výkopu po mořském dni, položení základu lůžka z písku nebo z štěrku, pak položení prefabrikovaných betonových úseků tunelu do výkopu a jejich pokrytí ochrannou vrstvou zásypu několik metrů tlustou.

Tunel pod Fehmarnovou úžinou bude postaven jako ponořený a půjde o nejdelší takový tunel, který byl kdy postaven. Dne 30. listopadu 2010 projektový manažer ze společnosti Femern A/S oznámil, že byl vybrán ponořený tunel dle návrhu předloženého konsorciem Ramboll, Arup a TEC.[7] Podle vedoucích projektových manažerů půjde o nejdelší ponořený tunel na světě, o nejdelší kombinovaný železniční a silniční tunel na světě a o nejdelší podvodní silniční tunel na světě; dále o nejhlubší ponořený tunel pro silniční a železniční dopravu, a druhý nejhlubší betonový ponořený tunel.[8] Velikost projektu je asi pětkrát větší než tunelová část Øresundského spojení mezi Dánskem a Švédskem, což je v současné době nejdelší ponořený betonový tunel.

Nejhlubší část příkopu Fehmarnovy úžiny je 35 metrů a tunelové sekce budou asi 10 metrů vysoké, takže se vytěžující čluny budou muset být schopny dostat do hloubky více než 45 metrů.[9] Bagrování bude vyrábět příkop asi 40 až 50 metrů široký a 12–15 m hluboký. Tyto parametry dávají celkem cca 20 milionů m³ půdy, která se musí vybagrovat. Konvenční bagrovací zařízení může dosáhnout do hloubky asi 25 metrů. Vyhloubit střední část příkopu Fehmarn - hlubší než 25 m pod hladinou - bude pravděpodobně vyžadovat speciální bagry a koncové sací bagry.

Navrhovaný tunel bude 17,6 km dlouhý, 40 m hluboký (pod hladinou moře) a měl by tvořit obousměrnou železniční trať.[3] Předložené argumenty ve prospěch tunelu patří jeho významné snížení dopadu na životní prostředí, jeho nezávislost na povětrnostních podmínkách jako je boční vítr, který jinak může mít značný dopad hlavně na nákladních vozidla u mostu orientovaného ve směru severu-jih.[10]

Prefabrikované části betonového tunelu bude mít obdélníkový průřez, který je asi 40 m široký a 10 metrů vysoký, obsahující čtyři samostatné chodby (dva pro automobily a dvě pro vlaky) plus malou servisní chodbu: bude existovat samostatná Northbound a Southbound trubky pro vozidla, z nichž každá je 11 m široká, každá se dvěma cestovními pruhy a rozdělovacím pruhem; zatímco Northbound a Southbound průchody pro vlaky budou 6 metrů široké (každý) a asi 10 metrů vysoký, tak servisní chodba bude 3 m široká; spojovací prostor mezi jednotlivými "rourami" se bude lišit, ale celková šířka bude 41,2 m. Jednostupňové sekční uspořádání dvou silničních a železniční trubky vedle sebe se silnicí na západě a a železnicí na východě - se shoduje s uspořádáním stávající silniční a železniční infrastruktury a nevyžaduje žádné propletené připojení.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fehmarn Belt Fixed Link na anglické Wikipedii.

  1. a b Time schedule for the Fehmarnbelt coast-to-coast project, April 2012 [online]. [cit. 2012-06-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Více miliard euro Dánsko / Německo bridge link trend-novinky
  3. a b Railway Gazette: Fehmarn Belt tunnel preferred [online]. [cit. 2011-01-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. "Klart flertal for en Femern-tunnel", 21 January 2011. Ověřeno k 1 February 2011.Danish 
  5. "Dänemark baut Supertunnel nach Deutschland", 1 February 2011. Ověřeno k 1 February 2011.de 
  6. Fermern A/S website [online]. [cit. 2011-10-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. The world's longest road/rail tunnel: Fehmarnbelt between Denmark and Germany [online]. The Ramboll Group, [cit. 2011-02-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  8. S. Lykke (Project Director, Tunnel, Femern Belt A/S) and W.P.S. Janssen (Senior Project Manager, Tunnel Engineering Consultants, Nijmegen, The Netherlands) for the Ramboll-Arup-TEC JV. Innovations for the Fehmarnbelt tunnel Option [online]. TunnelTalk.com, May 2010, [cit. 2011-02-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  9. Fehmarn Belt Sac [online]. German Federal Agency for Nature Conservation, 18 December 2010, [cit. 2011-02-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  10. Der Mobilitätsmanager, němčina, získat 01.9.2011

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 54°35′ s. š., 11°18′ v. d.