Tugra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tugra Sulejmana Nádherného

Tugra (v osmanské turečtině طغراء; Ṭuğrā) byla kaligrafický monogram, pečeť či podpis osmanského sultána, kterou se označovaly všechny oficiální dokumenty a korespondence. Každý osmanský sultán měl svou vlastní tugru, která byla vytvořena na začátku jeho vlády. Na dokumenty ji psal dvorní kaligraf (nişancı). Také byla vyřezána do pečetidla a byly jí označovány mince ražené za sultánovy vlády.

První tugra patřila sultánu Orhanu I. (12841359), druhému vládci Osmanské říše, a byla dále rozvíjena,až dosáhla své klasické podoby tugry sultána Sulejmana I.[1](14941566).

Kromě Osmanské říše se tugra užívala u jiných turkických státech, např. v Kazaňském chanátu. Později ji používali i Tataři v carském Rusku.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Složení tugry

Tugra má svou charakteristickou podobu - dva oblouky vlevo, tři kolmé čáry uprostřed, natěsnaný text vespod a dvě prodloužené části vpravo. Každý z těchto prvků má svůj specifický význam.

Sere - jméno sultána napsané vespod. V závislosti na období zde bylo uvedeno buď prosté jméno jako na první tugře v roce 1326 - Orhan, syn Osmana - nebo zde byly vypsány i čestné tituly atd.

Beyze (arabsky vejce) - dva oblouky vlevo. Podle některých výkladů mohou znamenat dvě moře, která sultán ovládal - větší oblouk Středozemní moře, menší oblouk Černé moře.

Tuğ - tři kolmé čáry uprostřed značí nezávislost. Linky tvaru S, křížící tug (tyč s půlměsícem, odznak vojenské hodnosti), se nazývají zülfe a spolu s vrcholy tugů značí větry vanoucí z východu na západ, tedy tradiční směr osmanské expanze.

Hançer - prodloužené linky vpravo od tugry symbolizují meč, symbol moci a síly.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tughra na anglické Wikipedii.

  1. Tughra of Suleiman the Magnificent [online]. The British Museum, [cit. 2012-04-15]. Dostupné online. ((anglicky)) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Tughra ve Wikimedia Commons