The Vines

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
The Vines
Pro nápovědu klikněte
Základní informace
Původ Austrálie Sydney, Austrálie
Žánry Alternativní rock
Garage rock
Post grunge
Aktivní roky 1994 - současnost
Vydavatelé Warner Bros.
I.R.S. Records
Sony Music
Capitol Records
EMI
Příbuzná
témata
Craig Nicholls Grunge
Website www.thevines.com
Současní členové
Craig Nicholls
Lachlan West
Tim John
Dřívější členové
David Oliffe
Patrick Matthews
Ryan Griffiths
Hamish Rosser
Brad Heald
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Počátky The Vines se datují od roku 1994, kdy kapela hrála pod názvem Rishikesh. V této době se Craig Nicholls setkal s Patrickem, když pracoval u MC Donalds. Zde si vydělával na umělecké potřeby, jelikož zastavil studium na vysoké škole a rozhodl se, že se bude věnovat umění. S Patrickem si padli do oka, protože v té době oba poslouchali Nirvanu a jiné různé anglické skupiny. Začali společně hrát na kytaru a baskytaru.

Později se k nim připojil David, Patrickův kamarád z vysoké školy. Nejprve Craig s Patrickem hráli jen tak pro radost, co se k nim ale připojil David, začali se muzice věnovat mnohem víc zapáleně. Trio si začalo psát texty a vyvinuli se v "normální" skupinu. Objížděli různé párty přátel, kde hráli písničky od Nirvany a You am I. Rozhodli se, že by mohli si pořídit nějaké svoje nahrávky Když dostali šanci se slyšet, byli ohromeni. Vines dali vznik vzrušujícímu, punkem inspirovanému stylu. Vydali nějáká dema a píseň "Factory" , která vedla k dohodě s Heavenly Records ve Spojeném Království, umožňující skupině jet do Los Angeles pracovat na albu s producentem Robem Schnapfem (Foo fighters,Beck, Elliot Smith).

Během jejich působení se David rozhodl, že život v LA pro něj není a vrátil se zpět do Austrálie. Podílel se tedy pouze na polovině alba. Highly Evolved bylo jejich první album s opojnou směsicí psychadelie, popu a občasným, Nirvanou ovlivněným, hard rockem. Singl Highly Evolved získal snad nejvyšší ocenění od NME jako Singl víkendu v březnu roku 2002.

David byl nahrazen Hamishem Rosserem a spolužák Ryan Griffiths se připojil s kytarou jako výpomoc při koncertech. Vines vytvořili svůj americký debut na Coachella hudebním a uměleckým festivalu v Indo, Kalifornii v dubnu 2002. Hned na to byli Vines uplně všude - v TV, na festivalech, vyprodaných show, na MTV udílení cen, dělali cover na magazín Rokliny stone. Highly Evolved bylo vyprodáno po 1,5 milionu kousků a to hlavně díky distribuci Capitol Records.

V květnu 2003 Vines přiletěli do Bearsville, New York, nahrát své druhé album, Winning days, na které si znovu vybrali Roba Schnapfa jako producenta. V březnu 2004 bylo album vydáno a debutováno v Austrálii. Ride byla první písnička alba a byla použita v reklamě na Nissan a iPOD. Turné pokračovala. Vines byli podporováni skupiny Jet a The Libiny End na australském turné. Jenže nebylo všechno tak růžové po celou dobu jejich vystupování. Craig začal hrát písně nevyzpytatelných chodů, hrál mizerně a dokonce na vystoupení pro Triplě M radio v Sydney Annandale nakopl fotografa.

Díky tomu musela skupina na chvíli přestat s vystupováním a výdělky skupiny klesly. Pověsti pokračovaly, když se Patrick rozhodl připojit se ke skupině Youth Group. Craigovi byla zjištěna diagnóza Aspergerova syndromu. Když diagnóza vyšla najevo, bylo Craigovi napůl prominuto a skupina se snažila dohnat pauzu.

V polovině roku 2005 skupina oznámila, že pracují na 3. albu a producentem Waynem Connolym. Jelikož jim chyběl basista Patrick, zaskočil za něj Andy Kent z You am I. V listopadu vedení skupiny publikovalo všechny hotové nahrávky. Jedna, která však ještě nebyla hotová, se dostala na internetové stránky a ačkoliv nebyla hotová, ani pojmenovaná obsahovala vodítko hlasů a nástrojů. Vedení se tedy rozhodlo požádat o stažení písně z míst, kde byla nalezena.

První písnička "Don´t listen to the radio" byla vydána jako digitální stáhlá píseň na iTunes v březnu 2006 a "Gross out" byla k dispozici ke stažení o měsíc později. Nové album neslo název Vision Halley, které bylo vydáno v dubnu 2006. Bylo zaplněno krátkými, ale zvučnými písničkami. Také celý mix trvá něco málo přes půl hodiny. "Anysound" byla 2. oficiální singl z alba a animovaný klip režíroval Olivier Gondry, který byl exkluzivně vydán prostřednictvím Youtube.

19. 6. 2006 měli Vines tajné vystoupení v Sydney Annandale Hotel pod názvem "Joe Dirt". Rozhoupali publikum a oznámili, že připraveni znovu účinkovat.

23. 7. 2006 se dostavili jako záhadní hosti na Splendour in the Grass festivalu v Austrálii. Jejich sestava, kterou vyvrcholila Craigova burácející znělka na kytaru a Hamishovo mlácení do bubnů, byla bouřlivě přijata.

Vines byli také odhaleni jako "speciální hosté" v rubrice na Radio 1 na představení Reading and Leeds Carling Weekend 2006. Od té doby Vines koncertují v Nottinghamu a Londýně, v Sydney a Melbourne v Austrálii.

Další album Melodia bylo vydáno u Ivy League Records v Austrálii v červenci 2008. Album získalo na Metacritic ze 100 bodů jen 44 bodů. Nejlepší písně jsou "Get Out" a "He's a Rocker".

Páté řadové album Future Primitive vyšlo 3. června 2011. Bylo vydáno u Sony Music Australia. Nejlepší písně jsou "Gimme Love","Cry","Future Primitive" nebo "Candy Flippin Girl".

Po vydání 5. alba opustili skupinu bubeník Hamish Rosser, kytarista Ryan Griffiths a roku 2012 odešel baskytarista Brad Heald. Craig Nicholls přijal do kapely bubeníka Lachlana Westa a baskytaristu Tima Johna.

2. září vydali The Vines jejich šesté album Wicked Nature, které obsahuje 2CD. Kapela se chystá na turné k novému albu.

Členové skupiny[editovat | editovat zdroj]

Současní členové
Bývalí členové