Tervueren

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Belgický ovčák tervueren
Belgijski owczarek terveren.jpg

Belgický ovčák tervueren

Základní informace
země původu Belgie Belgie
Tělesná charakteristika
hmotnost samce 25 - 30 kg
hmotnost samice 20 - 25 kg
výška samce † průměrně 62 cm
výška samice † průměrně 58 cm
barva žluté nebo šedé zbarvení s uhlováním a s černou maskou
Klasifikace a standard
skupina FCI FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi,
sekce FCI Sekce 1 - Ovčáci (se zkouškou z výkonu)
FCI standard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Tervueren je dlouhosrstá varieta belgického ovčáka, lišící se od groenendaela - další variety -, zbarvením, připouští se pouze žlutá nebo šedá barva srsti s uhlováním a černou maskou. Žluté syté barvě teplého odstínu se dává přednost.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Toto plemeno vzniklo v Belgii na konci, kdy bylo v Belgii tolik ovčáckých (pasteveckých) psů různých zbarvení a délky srsti, že se někteří milovníci psů rozhodli, udělat v tom pořádek - a tak rozdělili plemeno belgický ovčák na čtyři typy (laekenois, groenendael, malinois a tervueren ). Jméno této variety se odvozuje od města Tervueren, kde žil majitel zakládajících psů.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Tervuerer je silně stavěný ovčácký pes střední velikosti. Má dlouhou a jemnou srst a od svého příbuzného groenendaela se liší jen zbarvením - u tohoto typu se povoluje žluté nebo šedé zbarvení s černou maskou, zato u groenedaela se preferuje pouze černá. Srst dobře izoluje a na dotek je spíše hebká. Hlava je dobře nesená a tvarovaná. Stop je mírný. Uši jsou menší a vysoko nasazené, nesené vztyčené. Krk je dobře nasazený, dobře osvalený a dlouhý. Hřbet je rovný, spíše delší. Ocas je střední délky, dobře nasazený a u kořene silnější. V klidu je nesen svisle, v akci může být jen v rovině se hřbetem, ne nad ním. Končetiny jso dlouhé a dobře osvalené. Váha je kolem 25kg a výška průměrně 60cm.

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Je to velmi ostražitý a aktivní pes. Je prakticky nevyčerpatelný a pohyb mu prospívá. Má sklony k pasení, takže mu nejlépe je při práci s ovcemi, ke které byl vychován. Svoji rodinu miluje a je jí věrný - a také ji dokáže patřičně bránit. Na vše hlasitě upozorňuje a v pokud jste nepovoleně na jeho území, moc dlouho se s vámi párat nebude. Ve standartu dle FCI je uvedeno: "Spojuje všechny vynikající kvality ovčáckého psa, hlídače, obranáře a služebního psa.". K cizím je nedůvěřivý. Dá se velmi dobře cvičit a je i velmi inteligentní. S ostatními zvířaty moc nevychází - ale to není nic, co by důkladná socializace nemohla změnit!

Péče[editovat | editovat zdroj]

Srst se poměrně rychle zašpiní a drží se v ní částečky prachu, proto je dobré ji často pročesávat a pokud je pes od bláta, je nutné jej umýt - jinak by bláto zaschlo a ze srsti by se dostávalo velmi těžko, navíc by do otevřené rány na kůži mohlo vnést infekci. Střihání ani trimování není potřeba.

Tento pes je velmi aktivní, to znamená, že malá procházka po ulici mu nestačí! Výborně se hodí pro cyklisty nebo pro atlety, nejen proto, že je velmi vytrvalý, ale je to i skvělý společník! Pokud nemá dostatek pohybu, může to u něj způsobit agresivitu.

Další druhy belgických ovčáků[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]