Tehachapi Loop

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Letecká fotka Tehachapi Loop

Tehachapi Loop je 1,17 km dlouhá kolejová smyčka na železniční trati Union Pacific Railroad, která vede přes průsmyk Tehachapi v pohoří Tehachapi Mountains v okresu Kern, v jižní centrální Kalifornii, ve Spojených státech amerických.

Trať spojuje město Bakersfield, ležící v údolí San Joaquin Valley, s městem Mojave v Mohavské poušti. Délka trati je zhruba 45 km a překonává výškový rozdíl okolo 1000 m. Přitom stoupání trati je v průměru 2,2 %. Jezdí zde denně v průměru až 40 vlaků. Linka je jednou z nejrušnějších jednokolejných tratí na světě. Se svým množstvím vlaků a velkolepou scenérií je smyčka jednou z hlavních rarit této oblasti.

V roce 1998 byla smyčka vyhlášena národní kulturní stavební památkou a je dnes v Kalifornii historickým orientačním bodem # 508.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost Southern Pacific Railroad postavila celou trať se smyčkou v letech 1874–1876. Projektanty této stavby byli Arthur De Wint Foote a hlavní inženýr projektu William Hood. Na stavbě trati pracovalo až 3000 dělníků z Číny, přičemž stavbu vedl americký stavební inženýr J. B. Harris.

Na smyčce přechází trať přes sebe, čímž se snižuje její stoupání. Smyčka je vysoká 23 m a stoupání trati je stále 2 %. Průměr smyčky je přibližně 350–370 metrů. Na celé trati bylo vybudováno 18 tunelů, deset mostů a velký počet vodojemů pro zásobování parních lokomotiv vodou.

V dolní části smyčky prochází trať tunelem č. 9, což je devátý tunel ve směru od Bakersfieldu. Projíždějící vlak, který je dlouhý více než 1200 m, ve smyčce přejíždí sám nad sebou. Vedlejší kolej ve smyčce je známá jako Walong. Své jméno dostala podle traťmistra v Southern Pacific districtu W. A. Longa.

Velký bílý kříž, stojící na vrcholu kopce ve středu smyčky byl postaven na památku dvou zaměstnanců Southern Pacific Railroad, kteří zahynuli 12. května 1989 při vykolejení vlaku.

V nedalekém městečku Tehachapi je zřízeno železniční muzeum.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Tehachapi Loop na anglické Wikipedii a Tehachapi Loop na německé Wikipedii.