Synagoga v Heřmanově Městci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Synagoga v Heřmanově Městci
Místo
MístoHeřmanův Městec, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Map
Architektonický popis
ArchitektFrantišek Schmoranz starší
Odkazy
Kód památky11877/6-5522 (PkMISSezObrWD) (součást památky areál židovského ghetta)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Synagoga Heřmanův Městec je bývalá synagoga, nacházející se v Havlíčkově ulici 809 v Heřmanově Městci v okresu Chrudim v Pardubickém kraji. Synagoga, spolu s areálem židovského ghetta je zapsána v seznamu kulturních památek České republiky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Předchůdkyní dnešní budovy byla barokní synagoga postavená v roce 1760. Do nynější novorománské podoby byla přestavěna v roce 1870. Vyprojektoval a postavil ji známý východočeský architekt František Schmoranz. Až do doby německé nacistické okupace sloužila k původním účelům. Poté sloužila synagoga nějaký čas jako skladiště německé armády. Za synagogou byla roku 1862 postavena jednopatrová budova, která sloužila jako škola. Ta tu fungovala do roku 1909.

Až po roce 1989 se město Heřmanův Městec ujalo rekonstrukce židovských památek a zároveň zde začala působit Společnost ochránců židovské kultury. A v roce 1991 se synagoga, ale také budova bývalé židovské školy, přilehlý dvojdomek a židovský hřbitov zapsaly do seznamu státních kulturních památek.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Po rekonstrukci byla synagoga 25. listopadu 2001 slavnostně otevřena a zároveň byla v budově bývalé židovské školy vernisáží zahájena výstava děl výtvarných umělců Heřmanoměstecka. Od té doby se v synagoze koná spoustu koncertů od Základní umělecké školy nebo koncerty různých zpěváků (například Radky Fišarové). Dále se tu konají i jiné kulturní akce, svatební obřady, také vyřazování a oceňování žáků Základní umělecké školy. Byla také využita pro natáčení filmu "Ulovit Miliardáře" od režiséra Tomáše Vorla

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]