Sluchátka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Otevřená circumaurální sluchátka

Sluchátka jsou párem speciálních malých reproduktorů, které se umisťují přímo na hlavu nebo do uší posluchače. Skutečná[zdroj?] sluchátka (u kterých je membrána součástí magnetického obvodu), se již nepoužívají.

Obvykle bývají připojitelná pomocí konektoru jack. Připojují se k zařízením, jako jsou walkman, mobilní telefon, CD přehrávač, digitální audio přehrávač (MP3 přehrávač), počítač a další. Některá sluchátka v sobě integrují přijímač rádia. Existují i bezdrátová sluchátka, využívající rádiových vln (analogové FM, digitální bluetooth, Kleer, Wi-Fi) nebo infračerveného světla ke komunikaci se „základnou“.

Sluchátka vynalezl Američan Nathaniel Baldwin v roce 1910.

Rozdělení sluchátek[editovat | editovat zdroj]

Sluchátka dělíme podle způsobu usazení na ucho/do ucha na circumaurální, supraaurální a intraaurální. Dále podle způsobu provedení mušlí na otevřená a uzavřená.

Podle způsobu usazení[editovat | editovat zdroj]

Circumaurální sluchátka[editovat | editovat zdroj]

Circumaurální sluchátka, někdy také full-size sluchátka, obepínají celé ucho. Náušníky jsou vyrobeny z koženky, textilu, a u dražších sluchátek z veluru nebo z umělé či pravé kůže. Tato konstrukce může velmi dobře izolovat posluchače od okolních zvuků, ovšem za cenu nadměrného pocení uší u modelů s uzavřenými mušlemi. Používá se hlavně u domácích a studiových modelů.

Supraaurální sluchátka Koss Porta Pro

Supraaurální sluchátka[editovat | editovat zdroj]

Sluchátka leží přímo na uchu. Náušníky jsou nejčastěji z molitanu nebo koženky. Supraaurální konstrukce se používá hlavně u přenosných modelů, někdy i u domácích.

Intraaurální sluchátka[editovat | editovat zdroj]

Pecky

Intraaurální sluchátka se umisťují přímo do ucha. Dělí se na pecky a špunty.

Pecky[editovat | editovat zdroj]
Špunty

Pecky (anglicky earbuds) leží u vyústění zvukovodu. Často jsou dodávány k přenosným přehrávačům. Jejich zvuková kvalita je obvykle špatná, o čemž svědčí i jejich cena, začínající už u dvanácti českých korun. Firma Yuin ale vyrábí i kvalitní pecky, u nás se dají sehnat od jednoho tisíce korun výše.

Špunty[editovat | editovat zdroj]

Špunty, neboli in-ear sluchátka či in-ear monitory, se zasouvají přímo do zvukovodu. Univerzální špunty mají silikonový nebo pěnový nástavec, který ucpe zvukovod, díky tomu posluchač není rušen zvuky z okolí. Špunty mohou být i vyrobené na míru podle otisků uší. Jsou tedy vhodné především do hlučného prostředí. Používají je také například hudebníci při koncertech. Levné špunty zvukovou kvalitou nepřekypují, ale vyrábí se i kvalitní, s cenou nad deset tisíc českých korun. Špunty mohou obsahovat i více měničů v jednom sluchátku - univerzální jeden až tři, špunty na míru až osm.

Podle provedení mušlí[editovat | editovat zdroj]

Otevřená sluchátka[editovat | editovat zdroj]

Mušle jsou z vnější strany vyrobeny ze zvukově propustného materiálu (často mřížka). To umožňuje přirozenější reprodukci, posluchač je ale rušen zvuky z okolí (je třeba poslouchat v tichu) a navíc ruší své okolí - sluchátka hrají nejen směrem do uší, ale částečně i směrem ven. Výhodou je větší bezpečnost při používání - člověk není zvukově izolován od dění v okolí (slyší např. projíždějící auto).

Uzavřená sluchátka[editovat | editovat zdroj]

Mušle jsou z vnější strany ze zvukově nepropustného materiálu. Posluchač neslyší či jen špatně slyší (záleží na konstrukci) zvuky z okolí. Sluchátka také nehrají "ven" - zvuk slyší jen ten, kdo je má na hlavě. Hlavně v nižších cenových kategoriích platí, že uzavřená sluchátka mají horší zvuk, než stejně drahá otevřená.

Polootevřená/polouzavřená sluchátka[editovat | editovat zdroj]

Někdy se lze setkat také s termínem polootevřená/polouzavřená sluchátka. Výrobci takto označují otevřená sluchátka, v jejichž mušlích je z vnější strany méně otvorů než u plně otevřených.

Značky sluchátek[editovat | editovat zdroj]

Na světe existuje mnoho značek sluchátek, jako například AIAIAI, AKG, Audio-Technica,Beyerdynamic, Denon, Elecom, Foxtex, Grado, Jays, Klipsch, Koss, Marshall, Phonak, Plantronics, Sennheiser, Shure, Skullcandy, Souhl, SoundMagis, SteelSeries, Ultimate Ears, Ultrasone, Urbanears, Vsonic, WeSC. [1]

Podání prostoru[editovat | editovat zdroj]

Při poslechu stereofonní nahrávky je prostorový vjem ve sluchátkách jiný než při poslechu přes reproduktorovou soustavu. Není možné rozeznat, jak daleko a jakým směrem od nahrávacího zařízení byla umístěna kapela. Pro poslech přes sluchátka jsou určeny binaurální nahrávky.

Nové technologie[editovat | editovat zdroj]

Při výrobě sluchátek se používá celá řada materiálů. Řada výrobců se chlubí použitým materiálem na kabely, konektory nebo v konstrukci, které zlepšují technické parametry nebo odstraňují nedostatky dané technologií. I zde je jako v ostatních oborech poslední trend využití nanotechnologií. Příkladem je firma Plantronics, která u vybraných modelů začala používat ochrannou nanovrstvu jako ochranu před vlhkostí (např. deštěm).


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí galerii k tématu
  1. SvětSluchátek.cz, Seznam různých značek sluchátek na českém trhu.