Siven americký

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Siven americký

Siven americký
Siven americký
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: lososotvární (Salmoniformes)
Čeleď: lososovití (Salmonidae)
Rod: siven (Salvelinus)
Binomické jméno
Salvelinus fontinalis

Siven americký (Salvelinus fontinalis) je dravá sladkovodní ryba z čeledi lososovitých.

Vzhled a velikost[editovat | editovat zdroj]

Siven americký má vyšší stranově zploštělé tělo s velkou podlouhlou hlavu s dlouze rozeklanými ozubenými ústy. Je flexibilního pestrého zbarvení v závislosti na lokalitě a roční době. Základní zbarvení hřbetu je olivově zelené s bílým mramorováním. Boky mívá světlejší se žlutavými i červenými skvrnami. Břicho mívá oranžové až načervenalé. Prsní, břišní a řitní ploutve jsou načervenalé a jsou lemované výrazným bílým rámováním. Před ocasní ploutví má malou tukovou ploutvičku, která je znakem lososovitých ryb. V řekách České republiky dorůstá obvykle do délky 30 - 40  cm a hmotnosti 0,30 - 1  kg, v jezerech i více.

Rozšíření a ekologické nároky[editovat | editovat zdroj]

V Evropě není původem, byl dovezen koncem 19. století ze Severní Ameriky. Obývá zejména proudné úseky parmového pásma, lipanové pásmo a dolní část pstruhového pásma. Obývá i jezera a chladnější rybníky, kde byl vysazen. Snáší i kyselou vodu s nižší hodnotou pH. Výskyt v řekách je různý a je závislý hlavně na tradici chovu a vysazování.

Způsob života a potrava[editovat | editovat zdroj]

Siven americký nežije v hejnech, živí se náletovým hmyzem, larvami vodního hmyzu a drobnými rybkami. Pohlavně dospívá ve stáří 2-3 roků, tření probíhá podle teploty vody v říjnu až listopadu. Vzácně se kříží se pstruhem potočním, vzniká tzv. tygrovitá ryba, která se dále již nerozmnožuje.

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Siven americký ve Wikimedia Commons

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]