Severní magnetický pól

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Znázornění magnetického pole Země
(N) - severní pól
(S) - jižní pól
Poloha severního magnetického pólu letech 1960, 1980 a 2000
Poloha magnetických pólů Země v letech 1945-2000

Severní magnetický pól ze kterého indukční čáry geomagnetického pole směřují svisle vzhůru.

Poloha severního magnetického pólu[editovat | editovat zdroj]

V roce 1831 se polohu magnetického pólu na severní polokouli poprvé pokusil určit polární badatel James Clark Ross. Další bádání provedl v roce 1904 norský polárník Roald Amundsen.

V roce 2005 byla jeho poloha odhadnuta na 82°42′ jižní šířky a 114°24′ západní délky. Magnetický pól se neustále posunuje, což je dáno změnami v zemském magnetickém poli. Poloha pólu každý den driftuje v elipsách asi o 40 m směrem k severu.

Mnoho lidí má zato, že magnetický pól na severní polokouli, tzv. "severní pól", je fyzikální severní pól. Jedná se o poměrně rozšířený a snadno pochopitelný omyl, který přetrvává i ve třetím tisíciletí. Nastává zde totiž rozpor konvencí v názvech zemského pólu a názvech pólů ve fyzice. Ze školy si pamatujeme, že fyzikální severní a jižní magnetický pól se přitahují. Část střelky buzoly směřující k magnetickému pólu na severní polokouli by tak musela být z fyzikálního hlediska jižním pólem - byla však ve fyzice nazvána severním pólem. Podle výše uvedeného pravidla o přitažlivosti opačných magnetických pólů je pak magnetický pól na severní polokouli z fyzikálního hlediska magnetickým pólem jižním.

Poprvé byl dobyt autem v roce 2007 pořadem: Top Gear

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]