Rychlík (vlak)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Rychlík 850 Sněžka na železniční trati Jaroměř - Trutnov mezi Velkými a Malými Svatoňovicemi
Rychlík 706 Galán na hlavním nádraží v Pardubicích

Rychlík je jednou z kategorií vlaků osobní přepravy, která se objevuje u více evropských železničních správ. U Českých drah a v menší míře např. u slovenských či polských železnic byly páteří dálkové dopravy. Nyní tvoří její nižší složku.

Rychlíky jsou coby meziregionální a mezinárodní vlaky vypravovány na střední až dlouhé vzdálenosti a jsou vedeny zpravidla klasickými soupravami s lokomotivou, někdy jsou však složeny z motorových vozů (hlavně 843 nebo 854). Zastavují pouze ve významnějších zastávkách (města, uzly).

Rychlíky na území České republiky

Rychlíky vypravované Českými drahami mají zkratku R. Zpravidla zahrnují vozy nebo oddíly 1. i 2. třídy a je možné do nich koupit místenku. V některých rychlících je zavedena možnost občerstvení pomocí roznáškové služby nebo je řazen i jídelní vůz. Občerstvení není v ceně jízdného, rychlíkový příplatek byl pro tuto kategorii zrušen.[1]

Nepřesně,[zdroj⁠?] ale běžně[zdroj⁠?] se hovorově[zdroj⁠?] jako rychlíky označují všechny rychlíkové spoje,[zdroj⁠?] tedy kromě vlaků kategorie R také expresy (Ex) nebo vlaky EuroCity a InterCity.

Rychlíky jsou provozovány v rámci závazku veřejné služby podle dlouhodobé smlouvy se státem prostřednictvím Ministerstva dopravy ČR, a to Českými drahami. Na linky ale probíhají výběrová řízení.[2] Smlouva s ČD umožňuje během své platnosti výběrová řízení postupně až na 75 % objemu objednaných linek.[3]

Odkazy

Reference

Externí odkazy

  • Slovníkové heslo rychlík ve Wikislovníku