Poslední společný předek (Y-DNA)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Poslední společný předek (Y-DNA), Adam chromozómu Y, je v genetice pojem pro člověka, jehož chromozom Y je předkem všech variant chromozómu Y dnes žijících mužů. Adam chromozómu Y je tedy mužský protipól mitochondriální Evy, posledního společného předka v mateřské linii, z něhož vychází mitochondriální DNA všech v současnosti žijících lidí.

Díky analýze DNA lidí ze všech částí světa dospěl genetik Spencer Wells k závěru, že všichni současně žijící lidé jsou potomky jediného muže, který žil zhruba před 60 000 lety na území Afriky.

Časový rámec[editovat | editovat zdroj]

Adam chromozómu Y žil pravděpodobně před 60 000 až 500 000 lety. Od mitochondriální Evy jej dělilo nejméně 30 000 let, tedy zhruba tisíc generací. To je způsobeno rozdíly v reprodukční strategii u mužů a žen.

Mladší věk společného předka Y-DNA oproti mtDNA je v souladu s vyšším statistickým rozptylem rozšíření muže v paleolitu v porovnání se ženou. Zatímco plodné ženy měly více, či méně vyrovnané šance rodit až do určitého počtu plodných potomků, šance plodných mužů se lišily - od bezdětných jedinců, po muže s velkým počtem dětí, zplozených s několika ženami.

Adam chromozómu Y nepředstavuje stejného muže v celé historii lidstva. Poslední společný předek dnes žijících lidí se liší od muže, jenž byl, či bude společný pro lidstvo v jiném časovém okamžiku - s tím, jak vymírají celé mužské linie, se posledním společným předkem stávají stále mladší jedinci. V období strmého populačního růstu je vymření otcovské linie pravděpodobné mnohem méně, než při náhlém snížení počtu jedinců.

Pojmenování[editovat | editovat zdroj]

Adam chromozómu Y je metaforou na biblického Adama. Použité jméno může svádět k dojmu, že se jednalo o jedinou osobu. „Y-Adam“ však není nějakou fixní postavou, ale spíše označením, za kterým je skryt v průběhu věků pokaždé někdo jiný.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Haploskupiny chromozómu Y lidské DNA (Y-DNA)

Poslední společný předek (Y-DNA)
|
A BR
B CR
C DE F
D E G H IJ K
I J L M NO P
N O Q R