One Piece

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
One Piece
Strawhat crew jolly roger.svg
Pirátská vlajka Slamáků
ワンピース
(Wan Písu)
Žánr fantasy, akční, komedie, dobrodružství
Cílová skupina šónen
Manga
Autor Eiičiro Oda
Nakladatelství Japonsko Šueiša
V časopise Japonsko Šúkan Šónen Jump
Publikováno od srpen 1997 – dodnes
Počet svazků 67+
TV anime
Autor Eiičiro Oda
Režisér Konosuke Uda (1999 – 2006)
Munehisa Sakai (2006 – 2008)
Hiroaki Mijamoto (2008 – ?)
Scénář Džunki Takegami (1999 – 2006)
Hirohiko Uesaka (2006 – ?)
Hudba Kohei Tanaka
Širo Hamaguči
Studio Japonsko Toei Animation
Kanál Japonsko Fuji Television
Vysíláno od 20. říjen 1999 – dodnes
Počet dílů 656 (seznam)

One Piece (japonsky ワンピース, Wan Písu) je japonská manga, kterou vytvořil mangaka Eiičiro Oda. Příběh vypráví o chlapci jménem Monkey D. Luffy, který má velký sen, a to stát se novým Pirátským králem. Luffy je poněkud přihlouplý, ale když přijde na boj, je nezastavitelný. Děj se točí kolem pirátství a rovnováhy mezi piráty a Světovou vládou.
Od roku 2009 láme série rekordy a drží se na žebříčku nejprodávanější mangy.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Kdysi dávno žil velký pirát, který nashromáždil velký poklad. Jeho jméno bylo Gol D. Roger. Jeho poslední slova před popravou inspirovala piráty na celém světě: „Moje bohatství a poklady? Jestli je chcete, já vám je dám! Hledejte pořádně, nechal jsem tam všechno!“ V té chvíli svět vstoupil do Velkého věku pirátů. Poslední slova Pirátského krále vyvolala nekončící mánii a všichni piráti se rozhodli hledat poslední ostrov na Grand Line, nejnebezpečnějším moři na světě, ostrov Raftel, kde Pirátský král údajně ukryl jeho největší poklad zvaný One Piece.
Když byl Luffy malý, tak ve svém rodném městě poznal piráta Shankse a chtěl po něm, aby ho vzal na moře. Jednou v baru Luffy snědl zvláštní ovoce, které si Shanks vezl na svých cestách. Bylo to tzv. Ďábelské ovoce, které tomu, kdo ho sní, dá zvláštní schopnosti. Ďábelských ovocí je mnoho druhů, to Luffyho se jmenovalo Gomu Gomu no Mi, takže celé Luffyho tělo se proměnilo v gumu a on se stal gumovým člověkem. Zároveň ale každý, kdo sní Ďábelské ovoce, není schopný plavat. Po nehodě, kdy Luffyho Shanks zachránil z moře a při které Shanks přišel o levou ruku, daruje Shanks Luffymu svůj slamák a slíbí si, že až se příště setkají, z Luffyho bude silný pirát a Luffy mu vrátí jeho klobouk. Po této události se Luffy rozhodne, že sestaví silnější posádku, než jakou má Shanks, a že najde One Piece, čímž by se stal nejsilnějším pirátem na světě.
Luffyho příběh začíná o 10 let později, když opouští svůj domov při hledání přátel a dobrodružství, aby dosáhl svého snu stát se největším pirátem.

Prostředí[editovat | editovat zdroj]

One Piece se odehrává ve fiktivním světě téměř zcela pokrytým oceánem, který je rozdělen do čtyř částí: North Blue, East Blue (odtud pochází Luffy), South Blue a West Blue. V každém moři jsou ostrovy, kde většina lidí žije v obcích - od malých vesnic až po velká města. Čtyři moře jsou oddělena jediným kontinentem, známým jako Red Line, a nejnebezpečnějším mořem, známým jako Grand Line. Red Line se táhne od severu k jihu a Grand Line od východ na západ. Grand Line od ostatních moří po stranách odděluje tzv. Calm Belt neboli Klidný pás - jsou to úseky moře, ve kterých žijí největší a nejsilnější tvorové světa. Počasí je tady věčně klidné, což znamená, že lodě, které se spoléhají na vítr, se nebudou pohybovat rychle, ne-li vůbec. Po celém světě je možné normálně plachtit a navigovat se pomocí kompasu, výjimkou je Grand Line. Je to způsobeno tím, že každý ostrov na Grand Line má své magnetické pole. K plachtění tedy potřebujete tzv. Log Pose, který vás vede od jednoho ostrova ke druhému. Vždy, kdy přijedete na ostrov, tam musíte chvíli zůstat, než se Log Pose nastaví na další ostrov. Existuje mnoho cest, ale nakonec vás Log Pose dovede až na poslední ostrov, Raftel.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Hlavní charakter, Monkey D. Luffy je pirát a hlavní postava anime a mangy One Piece. Už jako malý chtěl být pirátem, protože jeho idolem byl a stále je Shanks (pirát, nyní jen z Yonko). Shanks měl u sebe speciální artefakt jménem Ďáblovo ovoce Gomu Gomu no Mi, které Luffy snědl. Tím že snědl toto ovoce se z něj stalo Gumák - celé jeho tělo je z gumy, ale tím ztratil schopnost plavat. Shanks mu odkázal ještě jednu věc a to slaměný klobouk, který mu má vrátit až bude nejslavnějším pirátem. Tento klobouk je Luffyho nejcennější poklad. Luffyho příběh začíná až když mu je 17 let. Jeho snem je se stát nejsilnějším pirátem v Grand Line - Pirátským králem. Proto musí najít legendární poklad One Piece, který za sebou zanechal minulý Král pirátů Gol D. Roger. Luffy věří, že Král pirátů má na moři největší volnost. To je jeden z důvodů, proč se jim chce stát. Je synem velitele Revolucionářské armády – Monkey D. Dragona, vnukem mariňáckého viceadmirála Monkey D. Garpa, pěstounským synem horské banditky Curly Dadan a adoptivním bratrem zesnulého “Fire Fist“ (=Ohnivá pěst) Ace a Saba. Je zakladatelem Slamákových pirátů, je prvním členem posádky a v ní také jeden ze tří nejsilnějších bojovníků.

Luffy má celosvětovou reputaci kvůli způsobení mnoha problémů jak mezi Shichibukaii, mariňáky, tak mezi Yonkou a Světovou vládou. Získal reputaci jako „šílenec“ či jako „lehkomyslný člověk“ kvůli incidentu v Enies Lobby, vtrhnutí a poté i odchodu z Impel Downu a kvůli připojení se ve válce na Marinefordu. Tímto se stal známým jako jediný pirát, který nejen vtrhnul do tří nejdůležitějších vládních zařízení, ale také se z nich vrátil živý. Navíc když připočítáme, že uhodil Tenryubita s vědomím následků, které tento čin přinese a jeho rodinné kořeny, Luffy dostal nálepku „nebezpečného budoucího živle“ a tím na sebe přilákal pozornost nejvyššího admirála Sakazukiho a všichni mariňáci se stali jeho nejúhlavnějším nepřítelem.

Všechny tyto činy mu daly jeho současnou odměnu 400,000,000 beli. Před jeho příchodem na Sabaody Archipelago měl Luffy odměnu 300,000,000 belli, která ho přiřadila k jedenácti Supernovám, pirátům, kteří získali odměnu nad 100,000,000 beli před dosáhnutí Red Line. Tato odměna byla již Luffyho třetí odměnou, svou druhou odměnu získal po poražení jednoho ze Shichibukaiů Crocodila ve výši 100,000,000 beli a svou první odměnu dostal ještě v East Blue po poražení Arlonga a jeho pirátů. Tehdy činila 30,000,000 beli.

Luffy se proslavil svým slamákem (po kterém dostal i přezdívku „Slamák Luffy“), který mu byl zapůjčen legendárním pirátem „Červenovlasým“ Shanksem, který jej dostal od Gol D. Rogera. Nosívá krátké kalhoty, sandály a červenou vestu bez rukávů. Luffy má také jizvu se dvěma stehy pod jeho levým okem, kterou získal, když se bodl nožem, aby ukázala Shanksovi, že je tvrďák a krátké černé vlasy. Luffy byl těžce zraněn ve válce na Marinefordu Akainuem, což mu zanechalo na hrudníku velkou jizvu ve tvaru X. Luffy má velice dobře vytrénované tělo, ale je velmi malý oproti jiným postavám v manze a anime.

  • Roronoa Zorro

Roronoa Zoro je pirát a bývalý lovec odměn a jednou z hlavních postav One Piece. Je první osobou, která se přidala ke Slamákovým pirátům a je považován se největší hrozbu a nejsilnějšího bojvníka Slamáků hned po svém kapitánovi. Je proslaven jako šermíř a kvůli jeho síle a lehkomyslnému kapitánovi si často lidé myslí, že on je opravdový kapitán. Zoro je Luffyho pravou rukou a je neoficiálně považován za prvního důstojníka. Je jedním ze tří nejsilnějších bojovníků posádky a jeho snem je být nejsilnějším šermířem na světě. Zoro je znám jako jeden z Jedenácti Supernov (11 nováčkovských pirátů, kteří dosáhli odměny více než 100,000,000 beli před dosažením Red Line), jelikož jeho současná odměna činí 120,000,000 beli. Jeho první odměna byla 60,000,000 beli po poražení Daz Bonese v Alabasta arcu.

Zoro je střední výšky, velice svalnatý a má lehce opálenou kůži. Vždy s sebou nosí své tři meče připevněné k zelené haramaki, kterou má kolem pasu. V levém uchu má tři stejné zlaté náušnice. Zoro mívá obvázaný černý šátek kolem levého bicepsu, který si dává na hlavu, když bojuje s protivníkem na vážno.

Zorovo tělo je pokryto mnoha jizvami z bitev. Nejvýraznější jizvou je ta, která se táhne od levého ramena k pravé kyčli a získal ji od Dracule Mihawka u Baratie. Další výrazné jizvy jsou na jeho nohách u kotníků. Ty si způsobil sám, když se snažil dostat z vosku vytvořeného Mr. 3 na Little Garden. Po timeskipu získal Zoro další jizvu přes jeho levé oko, ale zatím nevíme, jak k ní přišel.

Dalším Zorovým výrazným rysem jsou jeho krátké zelené vlasy podobající se marimu (=vláknitá zelená řasa ve tvaru koule). Tak jako zbytek mužského osazenstva posádky si moc často oblečení nemění. Nejčastěji je viděn v černých kalhotách, které má zastrčené v černých botách, v bílém triko se třemi nezapnutými knoflíky a v zelené haramaki. Během arců se Zorovi pouze mění barva či styl trička.

  • Nami

Nami je pirátka a navigátorka Slamáků. Je třetím oficiálním členem posádky po poražení Arlonga, ale je druhým členem, který se k Luffymu přidal. Na krátkou chvíli Luffyho zradila během Restaurace Baratie arcu, ale na konci Arlongův park arcu, když o ni byla odhalena pravda, se k nim zase vrátila. Její současná odměna je 16,000,000 beli.

Nami je mladá, hubená divka normální velikosti s oranžovými vlasy a světle hnědýma očima. Mnoho lidí ji považuje za velice atraktivní a krásnou ženu. Na levém rameni má modré tetování, které symbolizuje mandarinku a větrník (pocta Bellemere, Nojiko a Genzovi). Na stejném místě mívala tetování Arlongových pirátů.

Nami velmi rychle fyzicky vyspěla, za což možná může i změna v kresbě autora. Často mění své outfity a styling vlasů. Vlastní mnoho triček se slovy ze čtyř písmen jako například „MODE“, „GOLD“, „EVIL“, tak jako měla Bellemere triko s nápisem „MACE“. Na levém zápěstí má Log Pose, aby mohla navigovat loď po Grand Line a zlatý náramek od své sestry Nojiko. Po Arlongův park arcu Nami často mění oblečení v každém arcu, většinou mění svá trička a páruje je se sukněmi se dvěma kruhy na bocích. Její typycké boty jsou oranžové gladiatorské sandály s podpatkem. Podpatkové boty Nami při pohybu vůbec nevadí a ani nijak neovlivňují její rychlost a hbitost.

  • Usopp

Usopp je ostrostřelec Slamákových pirátů a bývalý kapitán Usoppových pirátů. Když byl Usopp představen v sérii, byl často označován jako lhář Slamáků nejen kvůli „Uso“ v jeho jméně, které v překladu znamená lež. Narodil se v Syrupové vesnici a poprvé byl zmíněn jeho otcem Yasoppem. Je třetím oficiálním (čtvrtým neoficiálním) členem posádky, přidal se ke Slamákům jako třetí a po Nami a Robin se vrátil ke slamákům také jako třetí (na konci Post-Enies Lobby arcu). Je znám pod aliasem Sogeking s odměnou na svou hlavu ve výši 30,000,000 beli.

  • Sanji

Sanji je pirát a kuchař Slamákových pirátů. Je pátým členem posádky a čtvrtým, který se oficiálně přidal. Narodil se v North Blue a tímto je prvním členem posádky, který nepochází z East Blue. Jeho snem je najít All Blue – moře, ve kterém jsou ryby ze všech moří světa (East Blue, West Blue, North Blue, South Blue), je to ráj kuchařů. Jeho nynější odměna je 77,000,000 beli.

Sanji je hubený, svalnatý muž s velmi dlouhými a silnými nohami a s blond vlasy sčesanými na stranu. Na začátku série byly sčesány napravo, a tak zahalovaly jeho levé oko. Po timeskipu jsou sčesány nalevo a zahaleno je oko pravé. Po timeskipu jsou také jeho vlasy trochu vlnitější a vypadají zanedbaněji.

Hlavní fyzická zvláštnost na Sanjim je jeho obočí. Každé z nich má spirálku na jiném konci. Pravé obočí je zakončeno spirálkou na vnější straně a levé končí spirálkou na vnitřní straně. Tímto se stává jeho obličej asymetrickým, avšak díky jeho účesu to nikdy není na první pohled zřetelné. Má černé oči, ale na začátku Thriller Bark arcu v anime měl oči šedomodré.

Sanji chodí téměř vždycky v černém obleku s kravatou a košilí s dlouhým rukávem v různých barvách (nejčastěji bývá oranžová, modrá či černá, občas také pruhovaná). Sanji mění své oděvy častěji než zbytek mužské posádky Slamáků.

  • Nico Robin

Nico Robin je pirátka a archeoložka Slamákových pirátů. Je 7. člen posádky, a jejim snem je najít všechny Poneglyphy aby odhalila pravdu z Prázdného století. Už jako malá měla na sebe vypsanou odměnu v hodnotě 79 milionů beli, byla označená jako Démon Ohary a šířili se o ní pověsti že potopila 6 mariňáckých bitevníků. Během Water 7 arcu odešla od Slamákových pirátů a dobrovolně se vzdala CP9. Později se ukazuje, že Robin chce jenom Slamáky ochránit před Buster Callem, který zničil její domovský ostrov. Slamáci Robin zachrání a po skončení Enies Lobby arcu se ji zvedá odměna na 80 milionů belí. Jako třetí se stala členem posádky Slamáku, který má sílu Ďáblova ovoce - Hana Hana no Mi.

  • Tony Tony Chopper

Tony Tony Chopper je doktor a pirát od Slamáků. Chopper je sob, který snědl ovoce Hito Hito no Mi. Pochází s ostrova Drum a jako jediný z posádky se narodil na Grand Line. Je šestým členem posádky a nejmladší ze všech členů. Na jeho hlavu je vypsaná odměna 50 Beli, jen kvůli tomu že je to roztomilý člen posádky.

  • Franky

Franky je loďař od slaměných pirátů. Je mu 36 let a je kyborg, pocházející z Water 7, byl představen jako vůdce Frankyho rodiny, která dělala vandalismus. Ve skutečnosti se jmenoval Franky Cutty Flag, ale na žádost Iceburga skryl svojí identitu a přejmenoval se. Na začátku oblouiku Water 7 byl představen jako antigonista, dokuď ho jeho rodina nepřemluvila, aby pomáhal slamákům. Je osmým členem slamáků a stejně jako Nico Robin i on byl ze začátku jejich protivník. Na jeho hlavu je vypsáno 44.000.000 Beli

  • Brook

Brook je muzikant a pirát od Slamáků. Brook je ve skutečnosti mrtvý, a jenom díky tomu, že snědl ďáblovo ovoce Yomi Yomi no Mi se mohl vratit k životu, ale stala se z něj kostra. Je 9 člen posádky Slamáků. Je také druhý šermíř na palubě Slamáků (První je Zoro). Když ještě žil, byla na jeho hlavu vypsaná odměna 33,000,000 Beli