Neferhetepes

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Neferhetepes
Manželka (y) Veserkaf[1][2]
Potomci Sahure (pravděpodobně)[1][2]
Hrobka hrobka ve tvaru pyramidy poblíž Veserkafovy pyramidy v Sakkáře[1][2]

Neferhetepes byla manželkou faraona Veserkafa, který založil pátou dynastii.

Tituly[editovat | editovat zdroj]

  • královská matka (mut nesut)[3][2]

Hrobka[editovat | editovat zdroj]

Neferhetepesina hrobka měla základnu 26,15m x 26,15m.[1][2] Hrobka je značně poškozena, protože se v minulosti stala cílem zlodějů stavebích kamenů.[4][2] Na podzemí královniny pyramidy je zajímavé, že na byl použit sedlový strop, který byl jinak vyhrazen jen pyramidám faraonů.[4][2] V hrobce hodnostáře Persena v Sakkáře se dochoval nápis zmiňující tuto královnu.[3][2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d Suplementa 2004, Staroegyptské královny, Jejich život a doba. Příprava vydání Hana Vymazalová. Praha : České národní egyptologické centrum a český egyptologický ústav Filosofické fakulty Univerzity Karlovy, 2005. Kapitola Královny 5. dynastie, s. 35.  
  2. a b c d e f g h KREJČÍ, Jaromír; LANDGRÁFOVÁ, Renata. Královny 5. dynastie [online]. Praha: České národní egyptologické centrum a český egyptologický ústav Filosofické fakulty Univerzity Karlovy. Dostupné online.  
  3. a b Suplementa 2004, Staroegyptské královny, Jejich život a doba. Příprava vydání Hana Vymazalová. Praha : České národní egyptologické centrum a český egyptologický ústav Filosofické fakulty Univerzity Karlovy, 2005. Kapitola Královny 5. dynastie, s. 37.  
  4. a b Suplementa 2004, Staroegyptské královny, Jejich život a doba. Příprava vydání Hana Vymazalová. Praha : České národní egyptologické centrum a český egyptologický ústav Filosofické fakulty Univerzity Karlovy, 2005. Kapitola Královny 5. dynastie, s. 36.  

Poznámka: Knižní titul Suplementa 2004 je (spolu s jinými) dostupný i online na webových stránkách Pražských egyptologických studií, a to po jednotlivých kapitolách ve formátu PDF. První reference odkazuje na verzi knižní, druhá na elektronickou. Obě verze se zdají být zcela totožné (včetně stránkování).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]