Moaré

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Moaré, které vzniká při prolínání dvou sad rovnoběžných čar, které svírají úhel 5°

Moaré (z franc. moiré [muaré]) je rušivý efekt, který vzniká překrýváním nebo interferencí dvou pravidelných a jen málo odlišných rastrů. Může např. pokazit kvalitu snímků zaznamenaných digitálním fotoaparátem. Vyskytuje se i v televizním vysílání - proto jsou pro vystoupení v televizi nevhodné oděvy s drobným vzorkem.

Jistou obdobou moaré ve zvukové oblasti je zázněj, skládání dvou blízkých kmitočtů, nebo stroboskopický jev.

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Dvě sady rovnoběžných čar, které svírají úhel 0° až 6°

Moaré efekt vzniká tehdy, když pravidelný obrazec pole buněk snímače fotoaparátu nebo zobrazovacích bodů obrazovky nebo displeje interferuje s nějakým pravidelným vzorem na ploše zobrazení (např. struktura tkaniny). Překrývání dvou pravidelných obrazců, jež jsou si podobné, ale nejsou dokonale vyrovnány vede ke vzniku sady vzorů – moaré efektu. Ten se projevuje jako barevné pruhy nebo kruhy.

K stejnému efektu může docházet také při ofsetovém tisku užitím např. barevného modelu CMYK, kdy každá ze základních barev je tištěna v rastru s určitým úhlem natočení. Při nevhodném natočení těchto rastrů tak může dojít k jejich interferenci.

Moaré efekt vzniká také ve tkaninách. Jde o vadu optického vzhledu tkaniny způsobenou nejčastěji periodickou změnou tloušťky útkové příze. Je nejvíce viditelná u jemného jednobarevného hedvábí (nejvíce u modrého nebo zeleného).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]