Marie Brabantská (1256)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Marie Brabantská
Příbuzenstvo
otec Jindřich II. Brabantský
matka Marie Štaufská
manžel Ludvík II. Hornobavorský

Marie Brabantská (německy Maria von Brabant; 1226 - 18. ledna 1256 Donauwörth) byla bavorská vévodkyně a rýnská falckraběnka popravená pro údajné cizoložství svým vlastním manželem.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako jedno z mnoha dětí brabantského vévody Jindřicha II. a Marie, dcery zavražděného římského krále Filipa. 2. srpna 1254 se v Landshutu provdala za bavorského vévodu Ludvíka II., svého vrstevníka. V lednu roku 1256 byl vévoda dle pověsti dočasně nepřítomen a Marie plná stesku mu napsala dopis, ve kterém jej vyzývala k brzkému návratu. Zároveň napsala i hraběti z Kyburgu a žádala jej, ať uspíší manželův návrat. Slibovala mu ve dvorském duchu té doby, že mu vyplní jeho přání. Posel však dopisy zaměnil a vévodovi se dostal do ruky list určený hraběti z Kyburgu. Žárlivý vévoda nešťastného posla probodl a spěchal domů. Obětí jeho prchlivosti se prý stala i manželčina dvorní dáma, kterou nechal shodit z hradeb a nakonec i samotná Marie.[1] Byla pohřbena v klášteře v Donauwörthu.

Za svůj ukvapený čin se vévoda hluboce kál a na věčnou památku své manželky Marie Brabantské založil cisterciácký klášter Fürstenfeld[2] nedaleko Mnichova.

Vývod předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Marie Brabantská ve Wikimedia Commons

  1. www.genealogie-mittelalter.de
  2. www.kloster-fuerstenfeld.de

Odkazy[editovat | editovat zdroj]