Lausannský závazek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Lausannský závazek je teologický historický dokument, jehož obsah je důležitý pro řadu evangelikálních církví po celém světě.

Vznikl na Mezinárodním kongresu pro světovou evangelizaci, který se konal ve švýcarském Lausanne v roce 1974. Je výsledkem mnohaleté práce, modliteb a společných akcí evangelikálních misionářů, pastorů, evangelistů a teologů.

Kongresu v Lausanne se účastnilo přes 4000 křesťanů, ze 150 zemí a z různých denominací. Polovina účastníků přijela ze zemí tzv. Třetího světa. Jednalo se tak o velkou událost a významný mezník v dějinách rozptýlené církve.

Nejdůležitějším výsledkem tohoto kongresu se stal Lausannský závazek. Je to dokument o 3000 slovech a 15 bodech, sestavený teologickou pracovní komisí, kterou vedl anglikánský evangelikální teolog John R. W. Stott. Dokument podepsala většina účastníků kongresu.

Lausannský závazek byl přeložen do mnoha jazyků a rozeslán vedením církví po celém světě. Křesťané nejrůznějších tradic, národů a kultur, v něm mohou nalézt základnu pro jednotu a spolupráci na poli světové evangelizace. Lausannský závazek přivítali evangelikálové po celém světě a stále více evangelikálních církví se na něj odvolává ve svých vyznáních a ústavách.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]