Létající automobil

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Létající auto)
Skočit na: Navigace, Hledání

Létající automobil je dopravní prostředek, jehož účelem je osobní přeprava, podobně jako u dnešního osobního automobilu, je však přidán i pohyb nad povrchem. Přechod z jedné fáze do druhé (pozemní vozidlo - letadlo nebo naopak) většinou vyžaduje určitý proces, který je nutno vykonat manuálně nebo automaticky (např. natažení/zatažení nosných křídel, vysunutí/zasunutí rotoru apod.).

Pokusy o sestrojení létajícího automobilu probíhaly již od doby před druhou světovou válkou. Prvním automobilem, který podnikl skutečný let byl Waterman Arrowbile leteckého průkopníka a vynálezce Waldo Watermana. Poprvé vzlétl v roce 1937.[1][2]

V současnosti existuje několik funkčních prototypů různých vynálezců a firem, např. nizozemský PAL-V[3] nebo americký Terrafugia Transition[4]. Prototyp létajícího motocyklu vyvíjí jako svůj osobní projekt Australan Christopher Malloy, povoláním pilot helikoptéry.[5][6]

Létající automobily a motocykly v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Tento druh dopravního prostředku se nezřídka objevuje v literatuře a filmu (zejména science fiction). Tato vozidla vznášejí v různých výškách nad terénem, používajíce nějaký druh odpudivé síly, většinou antigravitační nebo vzduchového proudu či polštáře. Odstraňuje se tak většina třecích sil, které musejí současná vozidla překonávat. Na druhou stranu tuto třecí sílu ale nemůžou využít např. k brzdění.

Létající automobily a motocykly lze nalézt např. ve filmech Fantomas nebo Blade Runner nebo Návrat do budoucnosti II, nebo také ve futuristických závodních videohrách jako například F-Zero nebo wipEout.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Hovercar na anglické Wikipedii a Flying car (aircraft) na anglické Wikipedii.

  1. "Plane Sheds Wing To Run On Ground" Popular Science, May 1937 (anglicky)
  2. Meaden, Jack (1998). The Waterman Aeroplanes. Air Britain Archives (3): str. 81. (anglicky)
  3. PAL-V, oficiální web (anglicky)
  4. Létající auto konečně létá, už se vybírají zálohy, iDNES.cz, 3. 4. 2012, cit. 24. 1. 2013
  5. Gizmag: Australian built Hoverbike prepares for takeoff
  6. Hoverbike homepage

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]