Koloidní stříbro

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Koloidní stříbro vzniká disperzí nanočástic stříbra v destilované vodě. Stříbro je v podobě nanočástic rozloženo v pevně stanovené koncentraci roztoku. Velikost částic se pohybuje od 1 do 10 nanometrů. Viry mají velikost od 15 do 150 nm. Koloidní stříbro není v ČR státními úřady schváleným léčivem.

Výroba koloidního stříbra[editovat | editovat zdroj]

Koloidní stříbro se vyrábí elektrochemickým procesem. Do kapaliny se ponoří dvě elektrody z ryzího stříbra. Následně na ně působí pulzy střídavého proudu o nízkém napětí a dalších specifických fyzikálních hodnotách. Nejčastěji se při jeho výrobě využívá destilovaná voda, která obsahuje konkrétní stopová množství vybraných látek – sodík, měď, vápník a další. Dalším možným způsobem výroby nanočástic stříbra je vystavení stříbrných kationtů redukčním činidlům (např. amoniak) s různými stabilizátory (často cukry). Podle koncentrace daného činidla lze ovlivňovat vlastnosti nanočástic stříbra.

Účinky[editovat | editovat zdroj]

Dlouholetý uživatel kapek z koloidního stříbra

V srpnu 1999 zakázal Úřad pro kontrolu potravin a léčiv USA prodej produktů obsahujících koloidní stříbro jako léků jak ke vnitřnímu, tak k zevnímu použití. Ve zdůvodnění se uvádí, že nejsou známy vědecké studie potvrzující jejich účinnost na jakákoli onemocnění ani jejich bezpečnost.[1] V České republice je koloidní stříbro povoleno pouze k vnějšímu užívání.

Vážným argumentem proti používání koloidního stříbra je, že stříbro působí toxicky, v těle se hromadí a při delším používání může vyvolat neodstranitelné šedomodré ztmavnutí kůže - argyrii (přesvědčil se o tom například v roce 2002 kandidát do amerického Senátu Stan Jones[2]) a řadu jiných poruch, především nervového systému, ale i jater a ledvin.

Údajné účinky[editovat | editovat zdroj]

Koloidní stříbro je silné netoxické bioantiseptikum, které působí na plísně, houby i parazity. Používá se například:

  • na akné, popáleniny, těžko se hojící rány, kvasinkové infekce, lupy a další kožní problémy
  • při infekcích dýchacích cest, očí a při zánětech
  • pro posílení imunity a při únavě[zdroj?]
  • při artritidě
  • při vředech a zánětech
  • při rakovině a dalších kritických onemocněních[zdroj?]

Koloidní stříbro je možné užívat i v rámci několikadenní čistící kůry.[zdroj?] Je vhodné také pro rostliny a zvířata v domácnosti (k odčervení, léčbě drobných ranek a ušních či očních problémů).

Zákazy[editovat | editovat zdroj]

2006 kolidní stříbro zakázáno jako lék[zdroj?]

2008 v ČR koloidní stříbro zakázáno jako potravinový doplněk[zdroj?]

2010 zákaz koloidního stříbra pro vnitřní použití v celé EU[zdroj?]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Over-the-Counter Drug Products Containing Colloidal Silver Ingredients or Silver Salts. Federal Register [online]. 1999-07-17, roč. 64, čís. 158 [cit. 2013-04-18]. Dostupné online.  (anglicky) 
  2. True-blue bids for Senate. BBC News [online]. 200-10-03 [cit. 2013-04-18]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]