King Charles španěl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
King Charles španěl
King Charles Spaniel 200.jpg
Základní informace
země původu Anglie Anglie
využití společenský pes
průměrný věk 9 – 14 let
Tělesná charakteristika
hmotnost 3,6 – 6,3 kg
(8 - 14 lb)
výška † 25 – 30 cm
typ srsti dlouhá
barva Blenheim
Tricolor
Black and Tan
Ruby
Klasifikace a standard
skupina FCI IX. společenská plemena
sekce FCI 7 angličtí toy španělé
FCI standard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
† výška uváděna v kohoutku

King Charles španěl je málopočetné plemeno velmi podobné a příbuzné s více známým plemenem Kavalír King Charles španěl. Lidé si často Kingy pletou s Kavalíry, ačkoliv si jsou tato dvě plemena velmi podobná, skutečně jsou to dvě různá plemena.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Barva srsti[editovat | editovat zdroj]

Blenheim (BH) zvaný také Blenheim spaniel: Základ je čistě bílý s kaštanově červenými skvrnami. Široká lysina se skvrnkou uprostřed lebky, měl by to být kaštanově červený znak velký asi jako mince (penny).

Black and Tan (BT) zvaný také King Charles spaniel: Základ tvoří bohatá lesklá čerň s mahagonově-třislovým pálením na čenichu, hrudníku, podsazení uší, nohách, pod ocasem, s skvrnách nad očima. Bílá skvrna na hrudníku je nežádoucí.

Ruby (RU) zvaný také Ruby spaniel: Čistě červená barva, bílá skvrna na hrudi je nežádoucí.

Tricolor (TR) zvaný také Princ Charles spaniel: Základ je bílý s černými skvrnami, které jsou dobře rozdělené po těle. Tříslové pálení bývá na lících, podsazení uší, pod ocasem a skvrnami nad očima. Na čele a mezi očima je široká bílá lysina.

Tělo[editovat | editovat zdroj]

Lebka je v poměru k tělu rozměrná a těžká, dobře vyklenutá a mohutná nad očima. Nos je černý, velmi krátký s široce rozevřenými nozdrami a prohnutý směrem nahoru k lebce. Stop je dobře zřetelný mezi lebkou a nosem. Čenich je čtvercový, široký, hluboký a otočený správně nahoru. Pysky jsou přesně sevřené. Dolní čelist je široká, skus jde spíše do předkusu, jazyk by neměl vyčnívat. Líce jsou dobře vyplněné pod očima a nejsou propadlé. Oči jsou velké a tmavé a položené daleko od sebe. Uši jsou nízko nasazené, velmi dlouhé a dobře osrstěné. Krk je středně dlouhý, vztyčený. Hřbet je krátký a rovný, hrudník široký a hluboký. Ocas by nikdy neměl být nesen nad hřbetem. Přední končetiny jsou krátké a rovné. Lopatky jsou vzadu dobře uložené. Lokty jsou blízko hrudníku, nejsou vybočené ani vbočené. Zadní končetiny jsou dostatečně osvalené, čímž dají pozitivní pohon pohybu. Kolenní klouby jsou dobře zaúhlené. Hlezenní klouby jsou vymezené a správně spuštěné. Hlezna jsou při pohledu zezadu rovná a nevytočená. Tlapky jsou sevřené, dobře vyplněné a osrstěné, prsty s dobrými klouby. Drápky a prostřední polštářky můžou být navzájem srostlé (tzv. kopýtko). Srst je dlouhá, rovná, hedvábná, nikdy není kudrnatá, jen mírné zvlnění je povolené. Hodně osrstěné jsou uši, nohy a ocas. Na rozdíl od kavalírů se ocas u Kingů občas kupíruje. [1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.kavalir-king-klub.org/Chov/128A2003_cz.pdf

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

King Charles Spaniel Club ČR