Jozef Sabovčík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Přehled medailí
Jozef Sabovčík
Jozef Sabovčík
Olympijské kruhy Olympijské hry
bronz ZOH 1984 Sarajevo muži
Mistrovství Evropy v krasobruslení
stříbro ME 1983 muži
zlato ME 1985 muži
zlato ME 1986 muži

Jozef Sabovčík (* 4. prosinec 1963, Bratislava, ČSSR (Slovensko)) je slovenský krasobruslař, žijící v Americe. Byl prvním krasobruslařem, který na mezinárodní soutěži skočil čtverný skok. Říká se mu také jumping Joe.

Jozev Sabovčík začal s krasobruslením ve věku 7 let díky babičce, která ho na led přivedla. „Kdyby nebylo jí, asi bych se krasobruslením nikdy „nenakazil“, takže za všechen můj úspěch vděčím ji,“ říká Sabovčík. Sabovčík bruslil více než 30 let a ještě dnes skočí všechny trojité skoky a také čtverného toeloopa. Za své amatérské kariéry se stal šestinásobným mistrem Československa, dvojnásobným mistrem Evropy a vyhrál bronzovou medaili na zimních olympijských hrách 1984 v Sarajevu.

Měl obrovský skokový potenciál, chyběla mu ale síla v nohou. Často měl zdravotní potíže a tak 1986 přerušil amatérskou kariéru. Oženil se a odešel do světa. Nejdříve trénoval děti v Německu, později se odstěhovat do Toronta, kde pracoval jako obchodní zástupce jedné firmy s hudebninami. Šťastná náhoda jej svedla dohromady s Tollerem Cranstonem, začal znovu trénovat, aby všem ukázal, co ještě umí. Vylepšil svůj umělecký dojem, naučil se salto vzad doskočené na jednu nohu a znovu byl prvním na světě.

Jako profesionální krasobruslař získal titul mistra světa profesionálů a působil v mnoha televizních show.

Svého největšího vítězství však dosáhl mimo led, když mu po dlouhém rozvodovém řízení byl jeho syn Blade přiřknut do péče. „… můj život je teď kompletní, nemohl bych být šťastnější.“

  • Ačkoli je Slovák s kanadským občanstvím, rozdělení jeho země je mu líto, protože žil 23 let v Bratislavě, Československu a pokládá se tak za Čechoslováka.
  • Miluje hudbu, vlastní velkou sbírku rockových CD nosičů a píše recenze alb pro elektronický magazín. Sní o tom, že jednou bude bruslit na Heavy metal, ale má strach, že by diváci utekli.
  • V roce 1999 se podruhé oženil a v červenci 2003 se stal podruhé otcem syna jménem Jozef Jaden.

Úspěchy[editovat | editovat zdroj]

Olympijské hry

Mistrovství světa

Mistrovství Evropy

  • 1984 – 3. místo

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]