Inteligentní sítě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Možná hledáte: Inteligentní síť (Intelligent Network) v telekomunikacích.
Klasické nadzemní vedení velmi vysokého napětí

Inteligentní sítě (anglicky Smart grid) jsou silové elektrické a komunikační sítě, které umožňují regulovat výrobu a spotřebu elektrické energie v reálném čase, jak v místním, tak v globálním měřítku.

Jejím principem je interaktivní obousměrná komunikace mezi výrobními zdroji a spotřebiči nebo spotřebiteli o aktuálních možnostech výroby a spotřeby energie. Ochránci soukromí a bezpečnostní odborníci však varují před sledovacím potenciálem a náchylností této technologie[1][2], kterou mohou využít i zloději [3].

Charakteristiky inteligentních sítí[editovat | editovat zdroj]

Inteligentní sítě umožňují bezpečné zapojení např. větrných elektráren do sítě

Plná automatizace[editovat | editovat zdroj]

Zahrnuje digitální kontrolní a řídicí systém, integrované senzory monitorující chování sítě a automatické obnovování provozu po poruše. Součástí je dostupnost informací v reálném čase o zatížení sítě, kvalitě dodávky, přerušení apod.

Plná integrace zákazníků[editovat | editovat zdroj]

Její podstatou je vybavení zákazníků digitálními měřidly s obousměrným tokem informací v reálném čase, která umožňuje tvorbu cenových tarifů podle aktuální situace v síti (tzv. "chytré/inteligentní elektroměry"). Umožňuje zákazníkům efektivně řídit spotřebu, např. ohřev vody, praní prádla či dobíjení baterií v době s volnou výrobní kapacitou.

Adaptace na různé způsoby výroby elektřiny[editovat | editovat zdroj]

Umožňuje zapojení např. solárních a větrných elektráren, plynových mikroturbín a dalších decentralizovaných výrobních technologií, což dává příležitost zákazníkům vyrábět elektřinu z vlastních zdrojů a její přebytky prodávat do sítě.

Chytré sítě v České republice[editovat | editovat zdroj]

"Inteligentní trafostanice" ČEZ ve Vrchlabí, ulice Komenského.

V České republice začíná s rozvojem chytrých sítí energetická společnost ČEZ. V rámci svého programu budoucího rozvoje FutureMotion vyčlenila tzv. "Smart Region" ve kterém začne s implementací chytrých elektroměrů a postupným zaváděním inteligentních sítí. Za tento region bylo zvoleno Vrchlabí[4]. Ten poslouží k prokázání úspor, které díky rozsáhlému využívání nízkého tarifu k topení a ohřevu v ČR[5] nemusí být průkazné a chytré sítě mohou být naopak velmi nákladné jako v Boulderu (SmatGridCity 2008) v USA[6].

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  1. http://crypto-world.info/news/index.php?prispevek=19129&sekce=s - Chytré měřiče jsou masovou sledovací technikou, varují ochránci soukromí v EU
  2. http://vtm.zive.cz/chytre-site-a-nebezpeci-kyberterorismu - Chytré sítě a nebezpečí kyberterorismu
  3. http://crypto-world.info/news/index.php?prispevek=20710&sekce=s - Chytré měřiče elektřiny vyzařují informace použitelné zloději
  4. Inteligentní sítě - Česká republika nezůstává pozadu
  5. http://www.cez.cz/edee/content/file/o-spolecnosti/dcerine-spolecnosti/cez-mereni/konference_2012/CEZ_Spatenka_Machek_CZ.ppt - Stav implementace chytrých elektroměrů v ČR, Snímek 9
  6. http://www.national-geographic.cz/detail/virtualni-elektrarny-zmeni-ucty-za-energii-i-nase-chovani-27271/ - Virtuální elektrárny změní účty za energii i naše chování

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]