Sociální inkluze

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Sociální inkluze je v sociologii „vyšší stupeň integrace postižených nebo znevýhodněných jedinců do společnosti a jejích institucí“.[1]

Popis

Inkluze znamená nejen formální zahrnutí do společnosti nebo organizace, nýbrž také přijetí ze strany ostatních členů skupiny. Vyžaduje změnu postoje od rezignovaného „musíme je vzít mezi sebe“ k uvědomění, že každý člověk je nějak odlišný.

V moderní společnosti se týká zejména následujících skupin:

Zvláštní problémy působí inkluze válečných veteránů, kteří se vracejí z dlouhodobých vojenských misí. Tam si zvykli na úplně jiné poměry a vztahy a žili ve velmi odlišném prostředí. Mnozí z nich si odtud přivážejí specifické psychické problémy, takže se i do „vlastní“ společnosti musejí pracně integrovat.

Podmínky a postupy inkluze

Vzhledem k demografickému vývoji většiny moderních bohatých společností je přijetí a zařazení dosud cizích nebo vyloučených osob často nezbytná. Úspěšná inkluze je ovšem dlouhodobý proces, který se nedá zařídit pouze institučními prostředky a vnější motivací. Vyžaduje silnou vnitřní motivaci vyloučené osoby a zpočátku jistou toleranci okolí k tomu, že dotyčný nemá běžné návyky většinové společnosti, neovládá dobře její jazyk a nedokáže se okamžitě přizpůsobit společenským institucím. Rozhodujícím krokem je však teprve uznání jeho vlastní ceny a prospěšnosti pro přijímající skupinu – ať je to školní třída, sousedé nebo spoluzaměstnanci.

Odkazy

Literatura

  • J. Jandourek, Sociologický slovník. Praha: Portál, 2001. ISBN 80-7178-535-0
  • T. Katrňák (vyd.), Sociální inkluze. Brno: Masarykova univerzita, 2003 - 154 s. ISBN 80-210-3131-X
  • T. Sirovátka (vyd.), Otázky sociální inkluze romské komunity. Brno: Masarykova univerzita, 2003 - 162 s. ISBN 80-210-3294-4

Reference

  1. J. Jandourek, Sociologický slovník. Heslo „Inkluze“, str. 107.

Související články

Externí odkazy