Ilsa, She Wolf of the SS

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Ilsa, She Wolf of The SS je kultovní snímek, který byl natočen roku 1974 pod vedením režiséra Dona Edmondse, pozdějšího koproducenta Tarantinova filmu Pravdivá romance. Film vyprodukovala kanadská společnost Cinepix of Canada, za níž stál David F. Friedman (pro účely tohoto filmu uváděn pod pseudonymem Herman Traegar). Scénář napsal kanadský profesor John Saxton pod pseudonymem Jonah Royston.

V hlavní roli exceluje Dyanne Thorne jako Ilsa, velitelka malého nacistického koncentračního tábora pro cca 20 vězeňkyň. Jméno Ilsa pro hlavní protagonistku bylo nejspíše zvoleno podle Ilse Koch.

Film se skládá z několika epizod, v nichž jsou na ženských obětech předváděny rozmanité „vědecké“ pokusy a jsou sexuálně zneužívány. Vůdčí postavou je lékařka a velitelka Ilsa, prsatá a věčně nadržená blondýna, která se snaží prokázat teorii, že dobře vytrénovaná žena snese mnohem více než kterýkoli muž. Proto Ilsa ve spolupráci se svými podřízenými své zajatkyně týrá a zneužívá všemi možnými způsoby, bije je, ponižuje, znásilňuje, pálí a vaří, zavírá je do vzduchoprázdných komor a k tomu všemu jim ještě píchá speciální injekce, jimiž je infikuje syfilidou a tyfem.

Snímek však rozhodně neobsahuje pouze lesbický sex, protože Ilsin tábor také za účelem pobavení se a odreagování navštěvují nacističtí důstojníci. Jednou z nezapomenutelných scén je hostina, při níž hosté jedí a na stole stojí na bloku tajícího ledu nahá dívka s oprátkou kolem krku.

Na konci filmu skončí Ilsa velmi neslavně a je taktéž brutálně mučena. Objevují se spekulace, že je to určitá úlitba tvůrců, aby měl film šanci být legálním. Pravdou však je, že tragický konec čeká Ilsu i ve volných pokračováních, které se tématu holocaustu, na nějž je západní svět přecitlivělý, nedotýkají.

Dílo kvůli předpokládaným obtížím vznikalo v anonymitě a je věnováno obětem holocaustu. Zajímavé je, že producent filmu David F. Friedman je židovského původu. Přesto se po uvedení snímku spustil povyk a problémy vskutku nastaly. V Německu či v Norsku byl film zakázán. Snímek však ve své době zaznamenal neovyklý úspěch a našel si i řadu skalních fanoušků. V průběhu dalších let vznikla tři volná pokračování s názvy Ilsa, Harem Keeper of the Oil Sheiks (1976), Ilsa, the Tigress of Siberia (1977) a Ilsa, the Wicked Warden (1977).

Cyklus o Ilse je bezesporu nejznámějším, ač ne prvním (tím byl Love Camp 7), pornografickým filmem s nacistickou tematikou a byl velkou inspirací pro řadu dalších, zejména italských, filmů s obdobným obsahem.

Herecké obsazení[editovat | editovat zdroj]

Vězněné[editovat | editovat zdroj]

Sandy Dempsey, Uschi Digard, Sharon Kelly známá spíše pod jménem Colleen Brennan, Peggy Sipots, Donna Young známá spíše jako Donna Desmond (hrála též ve filmech Eda Wooda).