HiLASE

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
HiLASE
Budova HiLASE, 2019
Budova HiLASE, 2019
Účel stavby

Výzkumné centrum

Základní informace
ArchitektLen+k architekti
Výstavba20122014
StavebníkEvropská unie (85 %)
Poloha
AdresaDolní Břežany, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
HiLASE
HiLASE
HiLASE, Praha
Další informace
Webwww.hilase.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

HiLASE (zkratka pro High average power pulsed LASErs) je vědecké výzkumné centrum zaměřené na laserovou techniku. Nachází se v Dolních Břežanech u Prahy a jeho činnost úzce souvisí s vedlejším výzkumným centrem ELI Beamlines. Činnost centra byla zahájena v září 2014. Centrum spadá pod Fyzikální ústav AV ČR. Hlavním cílem výzkumu zde je vyvinout nové laserové technologie – diodové (diode pumped solid state laser systems, DPSSLs) a s vysokou energií v pulzu a zároveň vysokou opakovací frekvencí. V centru se rovněž testuje odolnost optických materiálů a vede výzkum zpevňování povrchu materiálu rázovou vlnou, přesného řezání, vrtání, svařování, mikroobrábění a čištění povrchů.

Stavba centra stála 800 milionů Kč a z 85 % byla financována Evropskou unií prostřednictvím Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Budova postavená podle návrhu studia Len+k architekti (Vladimíra Leníčková, David Leníček, Robert Leníček) získala Zvláštní cenu předsedy Senátu v soutěži Stavba roku 2015.[1] Centrum je součástí tzv. Evropského výzkumného prostoru (ERA).[2][3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KOZÁKOVÁ, Radka. Stavba roku 2015: Zvláštní cena předsedy Senátu pro HiLASE [online]. [cit. 2020-04-05]. Dostupné online. 
  2. HiLASE - superlasery pro skutečný svět | MM Průmyslové spektrum. www.mmspektrum.com [online]. [cit. 2021-08-25]. Dostupné online. 
  3. Slavnostní otevření laserového centra HiLASE [online]. [cit. 2017-08-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-08-16. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]