Hankornie ozdobná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxHankornie ozdobná
alternativní popis obrázku chybí
Hankornie ozdobná (Hancornia speciosa)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhořcotvaré (Gentianales)
Čeleďtoješťovité (Apocynaceae)
Rodhankornie (Hancornia)
Binomické jméno
Hancornia speciosa
Gomes, 1812
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hankornie ozdobná (Hancornia speciosa) je druh rostliny z čeledi toješťovité a jediný druh rodu hankornie. Je to keř nebo strom s jednoduchými vstřícnými listy a bílými či žlutými květy připomínajícími květy jasmínu. Plody jsou až 5 cm velké bobule se sladkou bílou dužninou. Druh je rozšířen v sušších oblastech Jižní Ameriky a poskytuje lahodné ovoce, známé jako mangaba.

Hankornie ozdobná

Popis[editovat | editovat zdroj]

Hankornie ozdobná je keř nebo nevelký a často vícekmenný strom, dorůstající výšky 3,5 až 7, výjimečně až 15 metrů. Kmen bývá pokroucený, až 30 cm tlustý. Rostliny roní při poranění bílý latex. Větévky jsou tenké a huňaté. Listy jsou jednoduché, vstřícné, celokrajné, nahloučené na koncích větví. Čepel listů je úzce eliptická, podlouhlá nebo kopinatá, 3,5 až 10 cm dlouhá a 1,5 až 5 cm široká. Květy jsou uspořádané ve vrcholových, chudokvětých vidlanech a vzhledově připomínají květy jasmínu. Kalich je pětičetný, 2–3 mm široký. Koruna je vonná, bílá až žlutá, s 2,5–3 cm dlouhou trubkou. Korunní trubka se směrem k ústí pozvolna rozšiřuje. Korunní laloky jsou podlouhle eliptické, asymetrické. Tyčinky jsou přirostlé ke korunní trubce. Semeník obsahuje 2 komůrky, z nichž 1 v průběhu vývoje plodu zakrňuje. Čnělka je dlouhá, nitkovitá, s dvoulaločnou bliznou. Plody jsou bobulovité, kulovité až vejcovité, hladké, 2,5 až 5 cm velké, s bílou dužinou a 8 až 15 zploštělými semeny.[2][3]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Hankornie ozdobná pochází z tropické Jižní Ameriky. Je rozšířena v Peru, Brazílii, Bolívii a Paraguayi a roste v sušších lesnatých oblastech.[4] V Brazílii se vyskytuje zejména v biotopu známém jako cerrado.[5]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Rod Hancornia je v rámci čeledi Apocynaceae řazen do podčeledi Rauvolfioideae a tribu Willughbeieae. Mezi blízce příbuzné rody náleží Couma, Lacmellea a Parahancornia.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Mangaba, plody hankornie ozdobné

Hankornie poskytuje málo známé ovoce, mangaba. Dužnina plodů je sladká, lehce nakyslá. Plody se konzumují čerstvé nebo se zpracovávají na mošty, zmrzliny, likéry, džemy a podobně.[5] Mangaba je považována za jedno z nejlahodnějších divoce rostoucích ovocí. Konzumují se pouze plně zralé plody, neboť nezralé jsou považovány za jedovaté.[2] Listy, kůra, latex i nezralé plody jsou využívány v domorodé medicíně.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-04].
  2. a b DAHLGREN, B.E. Tropical and subtropical fruits. Chicago, USA: Chicago Natural History Museum, 1947. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Food and fruit-bearing forest species: Examples from Latin America. FAO Forestry paper. Food & Agriculture Organisation, 1986, čís. 44(3). Dostupné online. ISBN 9251023727. (anglicky) 
  4. a b GRANDTNER, M.M.; CHEVRETTE, Julien. Dictionary of trees. Volume 2. South America. [s.l.]: Elsevier, 2014. ISBN 978-0-12-396490-8. (anglicky) 
  5. a b CARDOSO, Leandro de Morais et al. Mangaba (Hancornia speciosa Gomes) from the Brazilian Cerrado: nutritional value, carotenoids and antioxidant vitamins. Fruits. 2014, čís. 69(2). Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-12-23.  Archivováno 23. 12. 2015 na Wayback Machine.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]