Emmeline Pankhurst

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Emmeline Pankhurst (cca 1913)

Emmeline Pankhurst (14. července 1858, Manchester14. června 1928, Londýn) byla britská politická aktivistka.

Pocházela ze zámožné rodiny, se kterou se později rozešla. Provdala se z právníka, který byl téměř tak starý jako její otec. Podporovala jeho politické ambice. Po jeho smrti byla nucena prodat dům, knihy a obrazy a najmout si malý domek na Nelsonově ulici v Manchesteru.

Roku 1903 založila organizaci WSPU. Sídlo organizace bylo roku 1906 přeneseno do Londýna. Organizace požadující volební právo žen se postupně radikalizovala. V březnu roku 1912 členky organizace vytloukly výkladní skříně v celém centru Londýna. Emmeline Pankhurst byla za svoji činnost několikrát uvězněna. Po vypuknutí války WSPU vyhlásila příměří a Emmeline Pankhurst s dcerou Christabel začala podporovat vládu. Po válce si vydělávala jako profesionální řečnice v Kanadě.

Roku 1928 kandidovala za konzervativní stranu, ale zradilo ji zdraví. Téhož roku zemřela.

Shrnutí[editovat | editovat zdroj]

1879: pracuje se svým mužem za práva žen 1889: požaduje rovnoprávnost pro ženy 1894: vdané ženy mohou volit v komunálních volbách 1903: organizuje protestantní pochod v Londýně, dělá zajímavé proslovy na veřejných místech. Lidé ji nazývají SUFRAŽETKYNĚ. 1912: nějakou dobu drží hladovku 1919-1926: traví nějaký čas v Kanadě a USA 1928: Britský parlament dává možnost volit (dává jim hlas)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Učebnice Anglického jazyka-New Opportunities Education for life--- Pre-Intermediate, Students' Book