Darién

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
region Darién

Darién je široký pás tropického deštného pralesa a bažin na hranicích Kolumbie a Panamy. Tato oblast měří na šířku 50 kilometrů a je 160 km dlouhá.

Touto oblastí by měl vést poslední nedokončený úsek Panamericany, jinak vedoucí z Aljašky až k nejjižnějšímu výběžku Jižní Ameriky.

Stavba Panamericany[editovat | editovat zdroj]

Na kolumbijské straně končí silnice 27 km západně od Barranquillity v Lomas Aisiadas, na panamské ve městě Yaviza. Do dokončení zbývá přibližně 100 kilometrů vzdušnou čarou. Ačkoli vlády mnoha států stojí o dokončení Panamericany, proti hovoří jak snaha o zabránění proniknutí slintavky a kulhavky, které se v Severní a Střední Americe neobjevily od roku 1954, tak velký tlak ochránců životního prostředí po celém světě. Vybudovat silnici skrz dosud nenarušený ekosystém by způsobilo nedozírné změny v původním pralese. Taktéž místní indiánské kmeny Choco a Cuna protestují proti stavbě, která by mohla narušit jejich kulturu.

Panama[editovat | editovat zdroj]

Od dubna 2004 nebyly zaznamenány jakékoliv stavební práce za Yavizou, ačkoliv na stávající trase do Yavizy probíhalo několik oprav. Jak se mohla široká veřejnost přesvědčit v posledním desetiletí, kdy panamská vláda rozhodla o prodloužení tehdejší silnice o 154 kilometrů až do Yavizy, stavba způsobila ohromný zásah do ekosystému, jako třeba rozsáhlé odlesňování nebo znečištění okolí silnice. V trase plánované silice přes hranice leží národní park Darién, největší v celé Střední Americe, zahrnující v sobě tropický deštný les i domorodé obyvatelstvo.

Kolumbie[editovat | editovat zdroj]

Největší překážkou při stavbě silnice by byla 80 kilometrů široká delta řeky Atrato s rozsáhlými mokřinami v národním parku Los Katíos. Stejně jako v Panamě, i zde by nová silnice silně narušila místní ekosystém. Už jenom pro tyto důvody navrhli ekologové náhradní variantu, kde by se místo pozemní komunikace využilo lodní spojení z přístavu Turbo.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Daiénský prales je domovem pro indiány kmenů Choco a Cuna, dříve zde žili také Cuevové (do jejich vyhlazení v 16. století). Doprava probíhá ve vydlabaných kanoích. Středisko panamské části pralesa je Yaviza, která měla v roce 1980 1 700 obyvatel. Hlavními plodinami jsou banány a kukuřice. Jakmile se objeví kousek nové půdy, tyto plodiny jsou na ní okamžitě vysazeny.

Přírodní zdroje[editovat | editovat zdroj]

V oblasti se nachází dva národní parky: panamský Darién a kolumbijský Los Katíos. Dariénský prales míval rozsáhlé porosty cedrely a mahagonu, ale postupem času jsou lesy káceny dřevorubci. NP Darién v Panamě pokrývá 5 790 čtverečních kilometrů a byl vyhlášen roku 1980. Jedná se o největší středoamerický národní park.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Darién_Gap na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]