Attika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Attika na mapě historických krajů Středního Řecka

Attika (řecky: Αττική, tj. Attiki) je historický kraj v Řecku, na němž leží hlavní město Athény a několik dalších měst. Nachází se na stejnojmenném polostrově, který vybíhá do Egejského moře. Největší část území historického kraje náleží ke stejnojmennému modernímu správnímu kraji, který je však mohem větší; malá část náleží v rámci Středního Řecka k regionální jednotce Boiótii (vesnice Panakto s okolím - viz mapa z Historického atlasu od Williama R. Shepherda). Historický kraj sousedí na jihozápadě s Megaridou a na severozápadě s Boiótií.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Hranice historického kraje Attiky s historickými kraji Megaridou a Boiótií

Poloostrov Attika vybíhá do Egejského moře. Hory (pohoří Hymettus, Geraneia ad.) ji dělí do několika částí. Největší zásobárnou sladké vody (a hlavním zdrojem pitné vody pro Athény) je Marathónské jezero. Největší řekou je Kefisos.

Podnebí je typicky středomořské s horkými suchými léty a s nízkým srážkovým úhrnem (ročně jen na některých místech překračuje 1000 mm). Zimy jsou chladnější pouze v horských oblastech. Sníh zde není zcela neznámým jevem (napadl za posledních šest let), ale nikdy nepokrývá celé území. Teplotní rekordy jsou -10,4 °C a 48,0 °C. Časté jsou lesní požáry a přívalové deště.

Největšími městy jsou Athény, Pireus, Eleusis, Laurium a Marathón.

Historický přehled[editovat | editovat zdroj]

Na území Attiky původně existovalo 12 nezávislých městských států (jedním z nich byly samotné Athény), které byly podle historiků sloučeny s Athénami během 8. a 7. století př. n. l..

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Attica na anglické Wikipedii.