Arabská mytologie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Arabská mytologie nebo také Arabské pohanství, se týká souboru preislamických systémů víry praktikovaných do nástupu Islámu v oblasti úrodného půlměsíce. Tento systém vychází z raných semitských kultů a poté se stal základem a inspirací pro Islám, který vyznává víru v jediného boha Alláha (v té době monolatristický kult uznávající i existenci jiných božských entit).[1] [2] Aspekty této kultury jsou popsány Pohádkách tisíce a jedné noci, kde se mluví o entitách jako džini, ghůlové, létající koberečky, magické olejové lampy nebo postavy jako námořník Sindibád, Aladdin či Princ z Persie, stejně jako ve spoustě jiných knih.[3]

Historie[editovat | editovat zdroj]

První stoupenci v oblasti úrodného půlměsíce uctívali hlavně stromy, kameny, hvězdy a planety, kterým přisuzovali nadpřirozené vlastnosti. Bohové byli často symbolizováni kameny, které tvořili často svatyně, kde se uctívači setkávali. Předpokládalo se také, že bohové obývají stromy. Velmi důležitým centrem tehdejší víry se stala Ka'aba v oblasti dnešní Saúdské Arábie. Ka'aba je kamenné místo s černým kamenem uprostřed, kde se uctívalo 360 bohů plus vládce měsíce Hubal, o kterém si spousta dnešních muslimů myslí, že se jedná o Alláha.[1]

Entity arabské mytologie[editovat | editovat zdroj]

Uctíváno bylo 360 bohů a jejich vládce Hubal, měsíční bůh.
Mezi další významné uctívané bohy patřili mimo jiné tři bohyně:
Alilat - kamenný idol uctívaný Araby v Mekce nacházejicí se v Taifu.
Al-'Uzzá - Také jako "Ta nejmocnější" - bohyně plodnosti, kterou a Hubala prosili Arabové, aby je ochránila před pohromami a válkami.
Manat - bohyně osudu.

Další významní bohové byli Manaf, Wadd, Ta'lab, Dhu'l-Halasa a jiní. Rozhodující význam také měli různé nadpřirozené bytosti, duchové, elementálové a monstra mezi, které patří Džini, Ifríti, Maridové, Ghůlové a Bahamutové.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b (anglicky) PAGAN ORIGINS OF ISLAM [online]. Islam Revealed, [cit. 2010-11-21]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. (anglicky) Hubal and Allah the Moon God? [online]. The Interactive Bible, [cit. 2010-11-21]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. (anglicky) Summary of THE ARABIAN NIGHTS [online]. Duneroller, [cit. 2010-11-21]. Dostupné online. (anglicky)