Ghúl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Ghúl (v ženském pohlaví se nazývá ghúleh, pl. ghilah[zdroj?]) je stvůra arabského folkloru, která přebývá na hřbitovech, pohřebních místech a místech s větší koncentrací smrti, dále rovněž na jiných neobydlených místech. Anglické jméno vzešlo z arabského الغول (al-ghūl), což doslova znamená démon. Ghúl je zlým typem džina, který se cítí být zplozen nejvyšším arabským zlem Iblísem.

Ghúl je pouště obývající, podoby měnící démon, který může převzít podobu zvířete, zvláště pak hyeny. Obvykle láká neopatrné poutníky hluboko do pouště, aby je tam zabil a sežral. Často také požírá malé děti, rabuje hroby, pije krev a živí se z mrtvol, přičemž na sebe nabírá podobu požíraného.

Přenesené významy[editovat | editovat zdroj]

V pozdějším překladu se ghúl začal používat i jako označení pro vykradače hrobů nebo pro ty, kteří se dopouštějí různých hrůzností, pro ostatní tabuizované či zapovězené. V poslední době je díky počítačovým hrám aj. vnímán ghúl často jako nemrtvý člověk, v podstatě zombie.

Slovo "ghúl" se dostalo i na nebe, v pozměněné verzi jako název hvězdy Algol. V anglické grafice Ghoul (výslovnost [ghúl]) je názvem anglickojazyčného filmu Petra Jákla (2015) o ukrajinském sériovém vrahovi Andreji Čikatilovi.[1][2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.rozhlas.cz/dvojka/jejakaje/_zprava/petr-jakl-v-usa-se-nedabuje-kajinek-tam-mohl-mit-uspech-kdyby-ho-hral-bruce-willis--1456645, 19. 2. 2015
  2. http://www.totalfilm.cz/2015/01/jakl-natocil-thriller-ghoul-je-o-cikatilovi-a-do-kin-pujde-i-v-usa/, 19. 2. 2015

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ghoul na anglické Wikipedii.