Ampersand

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vlevo moderní ampersand, vpravo starší podoba, tzv. italský ampersand.

Ampersand (&) je znak především latinské a anglické abecedy. Z nich je převzat do mnoha dalších abeced.

Význam a historie[editovat | editovat zdroj]

Vývoj ampersandu

Název „ampersand“ vznikl zkomolením označení „and per se and“, což je anglicko-latinské vyjádření funkce znaku & a do češtiny by šlo převést jako „(znak) a sám o sobě (znamenající) a“. Tato fráze má původ nejspíše při odříkávání abecedy v anglických školách 19. století. Písmena, která by mohla být zaměněna za slova (např. A, I), se odlišovala právě latinským „per se“ (samo o sobě) uváděným před nimi. Znak & byl zařazován na konec abecedy.[1]

Typografický znak vznikl jako slitek písmen „e“ a „t“ tvořících latinské slovo „et“ – spojku „a“. Tento vývoj, který začíná už ve starověkých latinských rukopisech, nejlépe přiblíží obrázek vpravo.

V češtině lze znak nahradit spojkou „a“, v angličtině „and“, v různých schématech i znaménkem „+“.

V českém textu se většinou čte jednoduše „a“, případně – k odlišení od prostého „a“ – latinsky „et“. Často se používá v názvech firem (typu „Otec a syn“), dříve se mu proto říkalo „obchodní A“.

Psaní na klávesnici[editovat | editovat zdroj]

Na anglickém rozložení klávesnice je obvykle znak ampersandu přímo nakreslen a jeho vložení lze dosáhnout kombinací kláves Shift+7. Některá česká rozložení klávesnice (QWERTY) jej umožňují psát pomocí klávesové kombinace AltGr+7, v nejčastějším českém rozložení jej lze psát pomocí klávesové kombinace AltGr+C (nebo Ctrl+Alt+C). V systému Microsoft Windows lze zpravidla také podržet klávesu levý Alt a na numerické klávesnici vyťukat kód znaku 38. Na české klávesnici v systému Mac OS X se píše kombinací Option+7.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Issue of May 20, 2003

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]