Šicí jehla

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Několik jehel určených pro šití.
Jehla s nitěmi

Šicí jehla je nástroj, který se využívá k činnosti zvané šití či sešívání. Obecně se jedná o spojování dvou kusů materiálu pomocí nitě, či jiného vhodného pojiva, za vzniků švů. Jedná se o základní nástroj, který se využívá na výrobu oděvů a pro spojování dalších částí, kromě vlastního krejčovství se jehel využívá též v obuvnictví, brašnářství a čalounictví apod.

Skládá se ze tří částí. Ucho jehly, do kterého se provlíká nit, těla jehly a špičky jehly, která je určena pro propichování materiálu. Jehly se vyrábějí z kovu, ale dříve byly vyráběny z kostí či dřeva.

Jehly se používá jak pro ruční šití tak ve specializovaných šicích strojích. Příbuznými nástroji jehly je ševcovské respektive šídlo a špendlík.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jehla je velmi starý nástroj, který se začal rozvíjet jako potřeba pro spojování materiálů při výrobě oblečení. První vyráběné jehly byly určeny pro propichování kožešiny a neměly ucho, tak jako mají dnešní moderní jehly. V uchu dnešní jehly je uchycena nit, tak aby se při prošití protáhla současně skrze spojované látky respektive sešívané předměty.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Kategorie Needles ve Wikimedia Commons

  • Slovníkové heslo jehla ve Wikislovníku