Přeskočit na obsah

Diesel runaway: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Založení 227
(Žádný rozdíl)

Verze z 4. 9. 2024, 22:52

Diesel runaway je velmi vzácný jev u naftového motoru, při kterém se neočekávaně začne spalovat jiné palivo než nafta (zpravidla motorový olej) z nezamýšleného zdroje, což způsobí extrémní přetáčení motoru nad jeho výrobní limity, které má za následek produkci až násobků jmenovitého výkonu motoru. To nepřestane, dokud není motor zastaven, případně dokud nedojde k mechanické poruše vlivem vysokých otáček nebo spálení veškerého oleje a zadření motoru.[1] Tento jev může znamenat nenávratné zničení motoru.[2][3]

Příčiny

U benzínového motoru se již hotová směs benzínu a vzduchu dostává do spalovací komory přes sací ventily. Množství této směsi je regulováno škrticí klapkou, která ovlivňuje točivý moment, který motor může dodávat a tím i otáčky motoru. U vznětového motoru se však přes sací ventil do spalovacího prostoru pouze vzduch, který obvykle není usměrnňován škrticí klapkou. To znamená, že točivý moment a otáčky jsou regulovány pouze množstvím vstřikované nafty, přičemž palivo se mísí se vzduchem uvnitř spalovací komory. Čím více nafty do spalovacího prostoru vstoupí, tím větší otáčky a točivý moment motor produkuje. Nekontrolovaný přivod paliva způsobí, že otáčky bez sešlápnutí pedálu rostou příliš vysoko a podstatně převýší konstrukční limity agregátu.[2][3]

Naftové motory jsou narozdíl od benzínových schopny spálit širokou škálu různých hořlavin, pro které nejsou navrženy, nevyjímaje motorového oleje, různých plynů i benzín.[4][5] To znamená, že pokud dojde v naftovém motoru k netěsnostem, které způsobí zvýšení přívodu oleje do spalovací komory, například v pístních kroužcích, bohatost směsi se zvýší natolik, že dojde k samovolnému a velmi rychlému navýšení otáček, protože motor začne místo nafty spalovat olej. Tento jev může způsobit i poškozené turbodmychadlo, ze kterého uniká olej do sacího potrubí.[2][3]

Zastavení

Je známo několik způsobů, jak zastavit motor, pokud k jevu dojde. Nejúčinnější, avšak nejnebezpečnější je ucpat přívod vzduchu do motoru, čímž se motor udusí a zastaví, protože ve spalované směsi bude chybět jedna ze dvou složek, vzduch.[6] Tento způsob je však rizikový, protože vyžaduje nadzdvižení kapoty, kdy hrozí ve výjimečných situacích i exploze motoru. Dalším možným způsobem, jak motor zastavit je se sešlápnutou brzdou a zataženou ruční brzdou zařadit nejvyšší možný rychlostní stupeň a pustit spojku. Tím se motor zastaví, protože mu není umožněno uvést vozidlo v pohyb. U tohoto způsobu však hrozí kompletní zničení převodovky a spojky kvůli extrémnímu točivému momentu, na které nejsou tyto komponenty navrženy, ale může odvrátit zadření motoru.[2][3]

Odkazy

Reference

  1. WELLINGTON, B.F.; ASMUS, Alan F. Diesel Engines and Fuel Systems. Austrálie: Longman Australia, 1995. ISBN 0-582-90987-2.. 
  2. a b c d Diesel Runaway: Causes, Solutions, And Prevention | All Bay Diesel [online]. [cit. 2024-09-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b c d What’s a Runaway Diesel Engine? Causes and Prevention of This Potentially Catastrophic Phenomenon - Supertech Diesel Truck Specialists [online]. 2024-03-21 [cit. 2024-09-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. MAN Nutzfahrzeuge AG. Die Technik des MAN Nutzfahrzeugbaus. Berlin/Heidelberg: Springer, 1991. ISBN 978-3-642-93490-2. S. 426. 
  5. H. List: Der Fahrzeugantrieb. Erdgas und erneuerbares Methan für den Fahrzeugantrieb. Wiesbaden: Springer, 2015. ISBN 978-3-658-07158-5. S. 418. 
  6. LAUNER, Donald; SEIFERT, William G; SPURR, Daniel. Lessons from My Good Old Boat. Spojené státy: Sheridan House, 2007. ISBN 978-1-57409-250-9. S. 161–162. 

Související články