Přeskočit na obsah

Vladislav Odonic: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Založení stránky Vladislav Odonic
(Žádný rozdíl)

Verze z 14. 10. 2018, 22:26

Vladislav Odonic (asi 1190? – 5. červen 1239) byl kníže kališský (12071217 a 12291234), kníže poznaňský (1216  –  1217 a 1229  –  1234), kníže velkopolský (1229 –  1239; od 1234 jen severní část Velkopolska)

a kníže hnězdenský (1229 –  1239).Jméno dostal buďto podle svého strýce Vladislava Tenkonohého, nebo podle svého prapředka Vladislava Hermana

Vladislav Odonic
Narození1190?
Poznaň
Úmrtí5. června 1239
PohřbenBazilika svatého Petra a Pavla v Poznani
PotomciPřemysl I. Velkopolský, Boleslav Pobožný, Eufemie Velkopolská, Salomena Odonicovna
DynastiePiastovci
OtecOdon Poznaňský
MatkaVjačeslava Haličská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Mládí

Když zemřel jeho otec Odon, byly Vladislavovi asi jen čtyři roky. Z toho důvodu byl umístěn do péče jeho stýce Vladislava.

První válka s Vladislavem

Když byl roku 1206 Vladislav Odonic prohlášen za dospělého, dožadoval se na svém strýci otcovo dědictví, kališské knížectví. Nepodařilo se mu však dohodnou se strýcem, proto se ještě toho roku rozhodl válčit se svým strýcem Vladislavem Tenkonohým. Na jeho stranu se postavil hnězdenský arcibiskup Jindřich Kietlicz, který chtěl církev také osamostatnit. Válku se mu však nepodařilo vyhrát, navzdory tomu, že Kietlicz na Vladislava uvrhl klatbu. Vladislav i s arcibiskupem uprchl do Slezska za Jindřichem Bradatým. Ten mu dal Kalisz, pod podmínkou, že při opanování celého Velkopolska, kališsko vrátí Slezsku.

Sjezd v Hlohově

I přes vrácení Kališe, Jindřich Bradatý se snažil konflikt vyřešit diplomatickou cestou. Svolal sjezd v Hlohově, na kterém Jindřich a biskupové lubušští a poznaňský zjistili, že řešení situaci nebylo lehké. Jediného čeho bylo dosáhnuto, bylo navrácení Kietlicze do Hnězdna. Vladislav se však ani nesmířil, ani se nemohl vrátit do Velkopolska.

Knížetem Poznaňským

V roce 1216 díky podpoře Jindřicha Kietlicze vrátil Vladislav Tenkonohý, Vladislavovi Poznaňsko. Vyskytl se však nový problém. V souhladu se smlouvou z roku 1206, s Jindřichem Bradatým se muselo knížectví kališské vrátil Slezsku. Navíc na sjezdu v Dankówě Vladislav Tenkonohý a Lešek I. Bílý podepsali dohodu o vzájemném následnictví, což bylo pro Vladislava velmi nebezpečné.

Druhá válka s Vladislavem

Dohoda z Dankówu a smrt arcibiskupa Kietlicze způsobila, že Vladislav Tenkonohý zaútočil na Vladislava Odonice. Vladislav nebyl schopný bránit své území a tak utekl do Uher. Poté utekl pravděpodobně do Čech poté do Německa a Pomořanska.

Návrat do Polska a smrt Leška Bílého

Po porážce Vladislava Tenkonohého u Ujście se Vladislav rohodl se svým synovem smířit. Nejen kvůli tomu byl svolán sjezd v Gasawe. Na něm byl však zavražděn Lešek Bílý. Někteří historici se domnívají, že za vraždou stál Vladislav Odonic[1]. Prvděpodobněji se však jeví varianta, že Leška nechal zavrždit pomořanský vévoda Svatopluk.

Další boje s Tenkonohým

Po událostech v Gasawě se Vladislav chopil moci v Malopolsku. Na počátku roku 1228 zaútočil s pomocí slezských vojsk Vladislav Tenkonohý na Vladislava Odonice. Sice se mu ho podařilo uvěznit, ale Vladislav ještě toho roku utekl do Mazovska za Konrádem Mazovským, se kterým vylepšil vztahy.

Vyhnání Vladislava Tenkonohého a jeho smrt

Roku 1229 vpadl s Konrádem Mazovským do Velkopolska. Odonicovi se podařilo dobýt knížectví jeho strýce. Vladislav Tenkonohý utekl do Ratibořska.Na jaře roku 1231 vpadl Jindřich Bradatý do Velkopolska. Byl však poražen u Hnězdna a Vladislav mohl slavit velké vítězství. 3.listopadu zemřel Vladislav III. Tenkonohý. To změnilo situaci, jelikož právo na Velkopolsko přešlo na Jindřicha Bradatého.

První válka s Jindřichem Bradatým a ztráta poloviny Velkopolska

V roce 1234 vybuch konlikt nanovo. Tentokrát byl Jindřich Bradatý připraven a bez problému dobyl jižní část Velkopolska. Vladislav byl donucen s Jindřichem jednat. Podmínky smlouvy byli pro Vladislava velmi nepříznivé, musel podstoupit města mezi které patřila Kalisz nebo Santok.

Druhá válka s Jindřichem Bradatým

Válka znovu vypukla v roce 1235, kvůli brutální vládě Děpolta Bořivoje na hradě Śrem. Bořivoj byl zabit, ale brzy přišla odplata ze strany Jindřicha Bradatého k Hnězdnu.

Poslední roky života.

I když roku 1238 zemřel Jindřich Bradatý vztahy se slezskými Piastovci se nezlepšily. Jindřichův syn Jindřich Pobožný se nároků na Velkopolsko nevzdal a roku 1239 vypukla nová válka. Vladislav byl znovu poražen a ztratil zbytek Velkopolska. Pravděpodobně zůstal v Hnězdně nebo v Poznani, kde 5. června 1239 zemřel.

nězdnuH

  1. BOSE, Mishtooni. the intellectual history of the middle ages. London: Palgrave Macmillan UK Dostupné online. ISBN 9781403939012, ISBN 9780230204300. S. 92–108.