Přeskočit na obsah

Alšovo náměstí (Ostrava)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(rozdíl) ← Starší revize | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější revize → (rozdíl)
Alšovo náměstí
Umístění
StátČeskoČesko Česko
MěstoOstrava
ObvodPoruba
ČtvrťPoruba
Poloha
Historie
Pojmenováno poMikoláš Aleš
Další údaje
Typnáměstí
Kód ulice351181
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alšovo náměstí je centrální náměstí v ostravském obvodu Poruba, pojmenované po českém malíři a ilustrátorovi Mikoláši Alšovi.[1] Náměstí je rozdělené Hlavní třídou na dvě části. Jižní část s parčíkem, ve kterém je umístěna socha Hutníka od Antonína Ivanského, a okolními domy je součástí I. stavebního obvodu, nejstarší a nejvíce zdobené části sídliště Poruba vybudované v letech 1952–1955 ve stylu socialistického realismu. Severní část náměstí je součástí mladšího II. stavebního obvodu (1955–1960), ve kterém je již patrný odklon od tvrdé ideologické orientace v důsledku politických změn probíhajících po úmrtí Stalina. I zde se nacházejí reprezentativní obytné domy s mnoha klasicistními prvky, avšak zamýšlený projekt stalinského výškového domu již nebyl realizován. Ústřední dominantou náměstí se tak po přepracování projektu stal obytný dům Centrum navržený v letech 1956–1957 architekty Jiřím Petrusiakem a Zdeňkem Strnadelem z ostravského Stavoprojektu. Stavba byla dokončena na přelomu 50. a 60. let a svým utvářením dokumentuje přeměnu ideologické architektury směrem k tradici moderní architektury před II. světovou válkou.[2] Dům je nad vstupním průčelím osazen figurativním reliéfem (1959–1963) olomouckého sochaře Vladimíra Navrátila pod názvem „Kosmický věk“, reagujícím na poststalinské uvolnění s příklonem k volnějšímu výrazu bruselského stylu.[3] Na volném prostranství před tímto domem se každoročně konají porubské vánoční trhy a další společenské akce.

Náměstí je začleněno do Městské památkové zóny Ostrava-Poruba.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Na Alšově náměstí je zastávka po něm pojmenovaná, ze které jezdí autobusové linky 54, 58, 90 a 270.

V blízkosti se také nachází tramvajová zastávka Hlavní třída (linky 5, 7, 8, 17) a dopravní uzel Vozovna Poruba.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Enycklopedie města Ostravy!!! [online]. Město Ostrava [cit. 2023-01-04]. Dostupné online. 
  2. Obytný a obchodní dům „Centrum“ - Rozhodnutí o neprohlášení za kulturní památku. Praha: Ministerstvo kultury České republiky, 2008. 16 s. Dostupné online. S. 3. 
  3. Ostravské památky – Soubor obytných domů s domem Centrum v Ostravě-Porubě [online]. Ostrava: Antikvariát a klub Fiducia [cit. 2023-01-04]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]