Přeskočit na obsah

Oblouk (Ostrava)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Oblouk
Pohled na půlkruhový půdorys budovy ze severní strany
Pohled na půlkruhový půdorys budovy ze severní strany
Poloha
AdresaPoruba, ČeskoČesko Česko
UliceU Oblouku
Souřadnice
Map
Další informace
Rejstříkové číslo památky102896 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Oblouk v Ostravě-Porubě

Oblouk je multifunkční budova v Ostravě-Porubě, umístěná v nejstarší části zástavby tohoto sídliště, na jeho jižním okraji. Název budovy pochází od půlkruhovitého půdorysu, který zabírá. Představuje jednu z ukázek socialistického realismu 50. let a zároveň měla být velkolepou bránou do nového, dělnického města (dodnes je Oblouk největší stavbou na území nové Poruby).

Architektonické řešení[editovat | editovat zdroj]

Architekt Evžen Šteflíček se při navrhování budovy inspiroval známým Palácovým náměstím v dnešním Petrohradě – tedy kruhovým prostorem obestavěným velkolepým palácem s monumentální bránou v průčelí. Koňské spřežení však nahradil reliéfem znázorňujícím „odchod do práce a opětný návrat domů“ (jeho autorem byl Václav Šantrůček).[1] Budova Oblouku patří mezi nejznámější počiny tohoto brněnského architekta.

Hlavní průčelí stavby bylo navrženo tak, aby připomínalo Palácové náměstí v Petrohradě

Popis stavby[editovat | editovat zdroj]

Uprostřed půlkruhu „oblouku“ se nachází silniční křižovatka, ze které vycházejí dvě dopravní komunikace procházející průjezdy skrz objekt, třetí z nich směřuje do Svinova a skrz Oblouk neprochází. V průjezdech je prostor pro chodce oddělen od vozovky stylizovanými sloupy. Západní konec je ukončen věží s hodinami, která se vypíná nad říčkou Porubkou, východní pak přechází v jeden z mnohých obytných domů navazujícího sídliště. Samotný oblouk se ve skutečnosti sestává z dvanácti samostatných jednotek, které jsou uspořádány do jednoho celku, působícího dojmem jednoho rozsáhlého objektu. Při pohledu ze vzduchu či na mapu je jasně vidět budovu v kontextu s vozovkou jako srp a kladivo.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Výstavba Oblouku byla zahájena v červnu roku 1952 a probíhala společně s budováním okolních obytných celků na nedaleké ulici Svazu protifašistických bojovníků (s jedním tímto domem je Oblouk dokonce i propojen). Stavební práce probíhaly po celý rok 1953 i 1954 a dle dobových údajů byly poměrně náročné. V prosinci roku 1954 byl komplex dokončen a nastěhovali se do něj první nájemníci. Zdobná omítka budovy však byla dokončena až později.

Velkolepá budova odkazující na architekturu Sovětského svazu však v nových poměrech, které přišly v polovině 50. let a v letech šedesátých, jen stěží mohla plnit roli ukázky socialistické architektury a proto byla v následujících letech často opomíjena. Rozhodnutím Ministerstva kultury ČR z 27. března 2008 byl Oblouk prohlášen kulturní památkou.

Do průčelí Oblouku byl umístěn reliéf s dělnickou tematikou

Další informace[editovat | editovat zdroj]

Poblíž se také nachází Věžičky, Hlavní třída, Alšovo náměstí, Základní škola Porubská 832, Porubská metasekvoje a Dům kultury Poklad.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Článek o porubských pamětihodnostech na stránkách Ostrava 2015. www.ostrava2015.cz [online]. [cit. 2012-01-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-07-25. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]