Přeskočit na obsah

Igor Matovič

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Igor Matovič
Stranická příslušnost
ČlenstvíSlovensko

Narození11. května 1973 (51 let)
Trnava
Alma materUniverzita Komenského v Bratislavě
Profesepolitik
Náboženstvířímskokatolické
Webová stránkamatovic.blog.sme.sk
CommonsIgor Matovič
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Igor Matovič (* 11. května 1973 Trnava) je slovenský politik a bývalý podnikatel. Od roku 2010 je poslancem NR SR, nejdříve zvoleným na kandidátce SaS a poté jako předseda hnutí OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti. Toto hnutí Matovič spoluzakládal.

Život

V letech 1993-1998 Matovič absolvoval Fakultu managementu na Univerzitě Komenského v Bratislavě, obor Finanční management. Od roku 1997 působí jako živnostník. V roce 2002 založil vydavatelství regionPRESS, které v současnosti vydává 36 regionálních týdeníků na celém Slovensku. V roce 2007 dal přepsat firmu na svou manželku Pavlínu. Od roku 2010 je poslancem Národní rady SR a zakladatelem hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti, v současnosti i jeho předsedou.

Volby 2010

Igor Matovič kandidoval ve volbách do Národní rady SR v roce 2010 na kandidátce strany Svoboda a Solidarita spolu s dalšími třemi členy občanského sdružení Obyčejní lidé (Erika Jurinová, Jozef Viskupič a Martin Fecko). Strana SaS se nakonec dostala do parlamentu kdy získala 12,14%. Díky preferenčním hlasem se Igor Matovič dostal ze 150. místa až na čtvrté místo kandidátky.

Volební období 2010–2012

20 milionů za pád vlády

Nastupující poslanec za SaS Igor Matovič tvrdil, že se ho ve středu (23.06.2010) pokusili uplatit 20 miliony eur. Chtěli od něj, aby spolu s jeho třemi poslanci z Obyčejných lidí položil novou vládu Ivety Radičové. "Kamarád mě pozval na kávu a nabídl mi 20 milionů eur," řekl pro deník SME. Redakci se sám ozval. Nabídku měl dát člověk, se kterým se dobře zná. Čtvrtinu měl dostat hned, zbytek, když předčasné volby vyhlásí. Předseda SaS Richard Sulík Matovičovi věří. "Vím o tom a považuji to za jisté, když to tvrdí," řekl.

Tři dny po vyhlášení Igor Matovič řekl, že ho opět navštívil tentýž kamarád, co mu nabídl "obrovský balík peněz" a se slzami v očích mu řekl, že šlo o vtip a aby na policii nic nepodával. "Já si nemyslím, že byl spáchán trestný čin. Neberu to jako pokus o uplácení, ale jako pokus o legraci, "říká Matovič. Policie se podle mluvčí Andrey Polačiková začala medializovaných informacemi zabývat. Vyšetřování ukázalo, že šlo pouze o vtip, jak tvrdí Matovič kamarád, vyšetřování bylo zastaveno.

Požadavky Obyčejných lidí

V reakci na schválení programového prohlášení vládou Ivety Radičové bez zahrnutí požadavků Obyčejných lidí, které jim bylo Richardem Sulíkem přislíbeno, 28. července 2010 ohlásil odchod z poslaneckého klubu SaS. Následně jednání s předsedou strany SaS vedly k dohodě, kde se Richard Sulík zavázal k rozšíření programu strany SaS o ty body programu občanského hnutí Obyčejní lidé, se kterými strana SaS souhlasí a tyto body při nejbližší aktualizaci doplnit do vládního programu. Igor Matovič spolu se zbývajícími třemi poslanci z občanského sdružení Obyčejných lidí dal v rámci této dohody veřejný příslib o setrvání v poslaneckém klubu SaS do konce volebního období.

Konflikt s Richardem Sulíkem a odchod z SaS

Igor Matovič při hlasování podpořil návrh Směr-SD čím podle partnerů porušil koaliční dohodu a proto ho Richard Sulík vyloučil z poslaneckého klubu Svoboda a Solidarita. "Samozřejmě, že jedno nedodržení dohody nemusí být důvodem k vyloučení, ale přetekl pohár trpělivosti. Igor nám totiž v poslední době stále více a více poškozoval a to jen proto, aby řekl něco, s čím se dostane do médií. Celý klub jsme trnuli, s čím zas náš Igor půjde do médií. Neznám jiného člověka, který by se s takovou oblibou producíroval v médiích a když už přestával být zajímavý tím, že útočil na Fica, tak začal útočit na vlastních. Proto i Igorove nedodržení dohody bylo jen poslední kapkou v sudu. Jednoduše stačilo, i moje ochota nechat si skákat po hlavě má ​​své meze. "Napsal Richard Sulík na svém blogu.

"Jsme klub slušných a čistých lidí a sdílíme s Igorem Matovičom názor, že pan Fico je vagabund. Když Igor Matovič nemá problém s ním hlasovat, tak je to jeho rozhodnutí. My máme problém s ním hlasovat a my máme také problém, aby člověk, který nemá takový problém, mezi námi byl, "zdůvodnil své rozhodnutí předseda strany SaS.

Pád vlády Ivety Radičové

Po roce a třech měsících se rozpadla nová pravicová vláda. Osudným se jí stal Evropský finanční stabilizační mechanismus (ESFS), který poslanci v Národní radě odmítli. Předsedkyně vlády ještě ráno (11.10.2011) spojila hlasování o eurovalu s vyslovením důvěry její vládě. Za ESFS hlasovali pouze 55 z 124 přítomných poslanců. Proti hlasovalo 9 poslanců, 60 nehlasovalo. Za zvýšení eurovalu a důvěru vládě nezahlasovali poslanci ze SaS iz OKS a tři poslanci kolem Igora Matoviča.

Volby 2012

Do voleb do Národní rady SR se rozhodl Igor Matovič jít už s vlastním politickým hnutím pod názvem Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti. Toto hnutí dostalo 218 537 hlasů, což představovalo 8,55%. Igor Matovič opět kandidoval ze 150. místa na kandidátní listině. Dostal 150 242 preferenčních hlasů, díky čemuž se umístil na prvním místě v rámci kandidátní listiny hnutí OĽaNO.

Rozpad kandidátky

Igor Matovič před volbami v roce 2012 vzal na kandidátku veřejně známé osobnosti, které měly přinést různorodost a více hlasů. Matovič měl vyzvat své kolegy na kandidátce, aby společně s ním šli na detektor lži. Politici z OKS a KDS a některé nezávislé osobností, včetně lídra kandidátky Martina Mojžíše, se však rozhodli, že nebudou kandidovat za stranu Igora Matoviče. K nim se přidali i Eugen Korda či Štefan Bučko. Matovič uvedl, že jeho kandidátka se nerozpadla, ale očistila.

Volby 2020

Roku 2020 vyhrál Matovič volby.