Zvonilka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Další významy jsou uvedeny na stránce Zvonilka (rozcestník).
Zvonilka
Původní názevTinker Bell
Země původuUSA
Jazykangličtina
Délka78 minut
Žánranimovaný / rodinný / fantasy / dobrodružný
RežieBradley Raymond
Obsazení a filmový štáb
DabingMae Whitman
Kristin Chenoweth
Raven-Symoné
Lucy Liu
America Ferrera
HudbaJoel McNeely
Výroba a distribuce
Produkční společnostiDisneyToon Studios, Prana Studios
DistribuceWalt Disney Studios Home Entertainment
Předchozí a následující díl
Zvonilka a ztracený poklad
Zvonilka na ČSFD
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zvonilka, anglicky Tinker Bell, je počítačově animovaný film z roku 2008, vytvořený za pomoci 3D digitálního modelování. Hlavní postavou snímku je stejnojmenná létající víla (pixie – zelená létající elfka) Zvonilka.

Děj[editovat | editovat zdroj]

S prvním dětským smíchem jednoho londýnského novorozeněte se také narodila maličká okřídlená víla jménem Zvonilka a od svého narození vůbec nebyla spokojená se svým talentem a údělem víly všeumělky.

Zatímco ostatní víly a elfové neustále létali z Hvězdné roklinky v Zemi Nezemi do Světa lidí proto, aby udržovali pozemskou přírodu v chodu, víly všeumělky a elfové všeumělci se do Světa lidí běžně podívat nemohli, neboť měli mnoho práce v Zemi Nezemi v Hvězdné roklince. Zvonilka si ale vysnila, že by se chtěla podívat do Světa lidí, mimo jiné byla také velmi zvědavá na to odkud se berou ztracené lidské věci, které moře vyplavuje u břehů Nezemě. Proto se nejprve snažila změnit svůj přirozený vílí talent, což bylo nemožné. Vůbec se jí to nepodařilo, všechny tři pokusy způsobily velkou katastrofu, vodu a ani světlo neudržela, ptáci se jí báli. Rozzlobená sama na sebe seděla v podrostu u moře a házela rozčileně malé kamínky do lesa, když v tom uslyšela malé ciknutí poté, co její kamínek narazil na nějaký kov, což probudilo její zvědavost. V hustém podrostu pak nalezla rozbitou dětskou hračku, hrací strojek – malou otočnou tanečnici na péro. Polámanou hračku dokázala velmi rychle opravit, což z úkrytu v listí velice obdivovaly i všechny 4 její vílí kamarádky – Rozeta, Mlženka, Iris a Fauna. Nicméně Zvonilka si nechtěla od nechat od nich domluvit, že je výborná všeumělka a že by si tohoto svého daru měla velmi vážit, stále zkoušela změnit svůj talent. Víla větrnice Vidia ji nakonec navedla k tomu, aby se pokusila zkrotit splašené bodláky. To se jí nepovedlo také kvůli tomu, že Vidia její snahu sabotovala. Hejno splašených bodláků se přehnalo Hvězdnou roklinkou a poškodilo mnoho věcí, které byly připraveny ke změně ročního období, ze zimy na jaro. Kvůli tomu nakonec hrozilo to, že bude opožděn nebo dokonce zcela znemožněn pravidelný příchod pozemského jara. Zvonilka však díky svému velkému všeumělskému talentu všechno rychle napravila, sestrojila a zkonstruovala celou řadu pracovních pomůcek i speciálních strojků, které dokázaly všechny práce maximálně urychlit (vlastně zavedla pásovou výrobu). Navíc s přípravou jara netradičně pomáhaly všeumělkám i všechny ostatní víly všech oborů a talentů (s výjimkou větrnice, víly Vidie, která dostala od královny Klarion příkaz zahnat neprodleně zpět všechny splašené bodláky). Během akce při hledání poztrácených lidských věcí oba všeumělové Bubla s Cinkem našli v křoví Zvonilkou opravenou dětskou hračku – hrací strojek s tanečnicí. Zvonilkou organizovaná a připravená akce na záchranu jara byla úspěšná, Zvonilka tak jasné prokázala všem ostatním vílám své nevšední všeumělské schopnosti i veliký talent. Nakonec dostala od vílí královny Klarion (tzv. "víličenstva") povolení k návštěvě lidského světa. Stalo se tak poté, co Bubla s Cinkem přinesli onu opravenou rozbitou dětskou hračku – mechanický hrací strojek s tanečnicí. Od královny Klarion, na návrh víly Míly, obdržela svolení vrátit tuto opravenou hračku její původní majitelce ve Světě lidí. Směla i s hračkou odletět na Zemi k malé holčičce Wendy z Londýna, což ji samotnou nakonec velice potěšilo a uspokojilo.

V českém znění[editovat | editovat zdroj]

Figura Původní doublet Český původní doublet
Zvonilka Mae Whitman Marika Šoposká
Rozeta Kristin Chenoweth Kamila Špráchalová
Iris Raven-Symoné Kamila Šmejkalová
Mlženka Lucy Liu Klára Oltová
Fauna America Ferrera Terezie Taberyová
víla Míla Jane Horrocks Jitka Smutná
Terínek Jesse McCartney Matouš Ruml
Cink Jeff Bennett Jan Holík
Bubla Rob Paulsen Jiří Panzner
Vidia Pamela Adlon Zuzana Kajnarová
královna Klarion Anjelica Huston Eliška Balzerová

Volné pokračování[editovat | editovat zdroj]

Na tento snímek pak posléze volně navázaly další snímky Zvonilka a ztracený poklad z roku 2009, Zvonilka a velká záchranná výprava z roku 2010, Zvonilka a Velké hry z roku 2011 s Zvonilka: Tajemství křídel z roku 2012. Z roku 2011 pak pochází minisérie Vílí dobrodružství, ve kterém se Zvonilka setkává s Petrem Panem. V roce 2014 přibyl film Zvonilka a Piráti a v tom samé roce také Zvonilka a tvor Netvor.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  • Původní postavu víly Zvonilky vymyslel ve svém díle James Matthew Barrie, vyskytuje se, mimo jiné, také v řadě literárních děl a filmů o Petru Panovi, kde byla pouze vedlejší dějovou postavou.
  • Grafickou podobu víly Zvonilky film převzal z klasického disneyovského snímku Petr Pan z roku 1953, na nějž pak navázalo v roce 2002 jeho volné pokračování Petr Pan: Návrat do Země Nezemě. V obou těchto snímcích ale víla Zvonilka (Zvoněnka) vůbec nemluví, jde němou kreslenou postavičku. Kromě toho tvůrci převzali i původní grafickou podobu města Londýna, který se zde objevuje na počátku a na konci filmu.
  • Zvonilčino semínko, které v úvodu filmu za letu z Londýna do Země Nezemě jemně cinkne o lodní zvon na velkém starobylém korábu kotvícím na řece Temží je patrně také připomínkou lodě kapitána Hooka i předchozích dvou filmů.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]