Přeskočit na obsah

Kapitán Hook

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Kapitán James Hook je fiktivní dramatická, literární a filmová postava z fiktivní Země Nezemě pocházející z díla skotského novináře, dramatika a spisovatele J. M. Barrieho o Petru Panovi. V jeho představě jde o kapitána fiktivní pirátské lodi (starobylá plachetnice), který je úhlavním nepřítelem jak Petra Pana tak i jeho dvou přítelkyň a pomocnic, londýnské dívky Wendy Darlingové a létající víly Zvonilky (Zvoněnky). Jde o hlavní zápornou postavu příběhu, kterou Petr Pan přemůže a kapitán nakonec zahyne.

Postava je typická tím, že na jedné paži má místo ruky velký hák, neboť o svou ruku přišel kdysi dávno v jednom ze soubojů s Petrem Panem, který jeho useknutou ruku hodil do moře, kde ji posléze sežral velký krokodýl.

Obvykle je zobrazován jako štíhlý, fyzicky zdatný, černovlasý muž s delšími vlasy, knírem a bradkou ve vysokých botách a v širokém klobouku. Jde o dobrého šermíře i krutovládce na své fiktivní námořní lodi.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Kapitán Hook na Wikimedia Commons
  • V původním divadelním pojetí pojetí roli Wendina londýnského otce pana Darlinga a kapitána Hooka hrál tentýž herec, šlo tedy o divadelní dvojroli. V britsko americkém filmu Petr Pan z roku 2003 zůstala tato koncepce zachována, obě role zde ztvárnil Jason Isaacs.
  • V netradičním ztvárnění tohoto příběhu, ve snímku Hook z roku 1991 režiséra Stevena Spielberga, kapitán Hook nezahyne a vrátí se později do Londýna, aby Petru Panovi unesl jeho dvě dospělé děti. Kapitána Hooka zde hrál Dustin Hoffman.
  • Jeho postava se vyskytuje i ve filmu Shrek 2 a Shrek Třetí.