Přeskočit na obsah

Zvětšenina (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zvětšenina
Původní názevBlowup
Země původuSpojené královstvíSpojené království Spojené království
ItálieItálie Itálie
Jazykangličtina
Délka111 min
Žánrpsychologické drama
NámětJulio Cortázar
Michelangelo Antonioni
ScénářMichelangelo Antonioni
Tonino Guerra
RežieMichelangelo Antonioni
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleDavid Hemmings
Vanessa Redgrave
Sarah Miles
Peter Bowles
Jane Birkin
Jimmy Page
ProdukceCarlo Ponti Pierre Rouve
HudbaHerbie Hancock
The Yardbirds
KameraCarlo Di Palma
StřihFrank Clarke
Výroba a distribuce
Premiéra18. listopadu 1966 (USA)
Produkční společnostMetro-Goldwyn-Mayer
DistribuceMetro-Goldwyn-Mayer (MGM)
OceněníZlatá palma (1967)
Zvětšenina na ČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zvětšenina (v originále Blowup) je britsko-italský film režiséra Michelangela Antonioniho z roku 1966. Příběh fotografa, který se stal svědkem vraždy, byl natočen na motivy povídky Babí léto (v originále Las Babas del Diablo) argentinského spisovatele Julia Cortázara. Film, vystihující atmosféru „swingujícího Londýna“[1] 60. let, se stal kultovním dílem.[2]

Děj[editovat | editovat zdroj]

Film je příběhem o fotografovi (David Hemmings), který náhodou pořídí možný důkaz vraždy, do níž by mohla být zapletena žena (Vanessa Redgrave), která navštíví fotografa v jeho studiu. Jak už je pro Antonioniho filmy typické, nemá příběh obvyklou epickou strukturu.

Hlavní hrdina, profesionální fotograf, je představitelem bohatého slavného umělce v Londýně 60. let. Jednoho dne narazí v parku na dva milence, které vyfotografuje. Žena z fotografovaného páru jej sleduje až do bytu a požaduje po něm film. Fotograf pak film zkoumá a zhotoví zvětšeniny, na kterých objeví mrtvé tělo. Obraz je však na zrnitých černobílých snímcích nezřetelný. Zhotovuje další zvětšeniny a pokouší se nalézt pravdu.

Nakonec nalezne v parku mrtvé tělo, avšak tentokrát s sebou nemá fotoaparát. Vrátí se na místo znovu, avšak tělo tam již není.

Film je o realitě, jak ji vnímáme nebo jak si myslíme, že ji vnímáme. Tento aspekt je zdůrazněn v závěrečné scéně, která je jednou z nejpůsobivějších, kdy fotograf sleduje mimickou tenisovou hru, do které se po zaváhání zapojí, když hodí hráčům zpět neviditelný tenisový míč. V následujícím záběru pokračuje ve sledování hry, když tu je náhle slyšet údery míče. Vznikla další verze reality. Poté stojí hlavní hrdina zcela sám na zeleném trávníku v parku, když tu náhle zmizí.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Blowup na anglické Wikipedii.

  1. Brigitte Tast, Hans-Jürgen Tast: light room – dark room. Antonionis "Blow-Up" und der Traumjob Fotograf, Kulleraugen Vis.Komm. Nr. 44, Schellerten 2014, ISBN 978-3-88842-044-3
  2. Zemřel Antonioni, režisér slavné Zvětšeniny. iDNES.cz [online]. 2007-7-31 [cit. 2008-11-23]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]