Zupaysaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wikipedie:Jak číst taxoboxZupaysaurus
Stratigrafický výskyt: Spodní jura (asi před 200-197 mil. let)
alternativní popis obrázku chybí
"Odpočinková pozice" dinosaura, podle objevu možných zkamenělých otisků dilofosaurida
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Theropoda
Rod Zupaysaurus
Typový druh
Zupaysaurus rougieri
Arcucci a Coria, 2003
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zupaysaurus ("ďábelský ještěr") byl menším masožravým dinosaurem (teropodem) ze skupiny Neotheropoda, který žil na přelomu triasu a jury (asi před 200 miliony let) na území dnešní Argentiny. Přestože nebyla objevena kompletní kostra, je jisté, že šlo o bipedního (po dvou se pohybujícího) predátora, dosahujícího délky kolem 5,2[1] až 6 metrů a hmotnosti asi 250 kg.[2] Je možné, že měl na hlavě dva sbíhající se hřebínky, podobné těm u rodu Dilophosaurus.

Objevená lebka měřila na délku asi 45 cm, šlo tedy o menšího až středně velkého teropoda. Horní čelist vykazovala malý zářez mezi premaxilární a maxilární částí. Kotníkové kosti astragalus a calcaneus byly podobně jako u mnoha jiných raných teropodů zcela srostlé. Dnes je znám jen jeden exemplář dinosaura, označený PULR-076, uložený ve sbírkách Národní univerzity v La Rioja. Zupaysaurus byl objeven v souvrství Los Colorados, na území provincie La Rioja. Ve stejných vrstvách byly objeveny také fosílie býložravých čtvernohých sauropodomorfů z rodu Riojasaurus, Coloradisaurus a Lessemsaurus. Ti mohli také tvořit běžnou kořist zupaysaura.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Holtz, Thomas R., Jr.; Rey, Luis V. (2007). Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages (Aktualizovaný internetový dodatek). New York: Random House. ISBN 978-0-375-82419-7.
  2. Paul, G. S. (2010). The Princeton Field Guide to Dinosaurs. Princeton University Press, str. 75 (anglicky)

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Arcucci, A. B. & Rodolfo A. C. (2003). A new Triassic carnivorous dinosaur from Argentina. Ameghiniana 40(2): 217-228.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]