Zikmund z Haimhausenu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zikmund z Haimhausenu
Sigmund Ferdinand Graf von Haimhausen.jpg
Narození 28. prosince 1708
Mnichov
Úmrtí 16. ledna 1793 (ve věku 84 let)
Mnichov
Povolání advokát
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Zikmund Haimhausen
podle Franze Schegy

Jan Zikmund Ferdinand Josef hrabě z Haimhausenu (něm. Johann Sigmund Ferdinand Joseph Graf von Haimhausen, * 28. prosinec 1708 v Mnichově; † 16. leden 1793 v Mnichově) byl bavorský právník, úředník a podnikatel se statky na Chebsku.

Studia[editovat | editovat zdroj]

Jako šestnáctiletý zapsal se na salzburské universitě, od roku 1726 poslouchal dva roky právo na Karlově universitě v Praze. Pak následovala cesta do Drážďan, Berlína, Lübecku, Hamburku, Amsterdamu a Lovaně.

Majetek v Čechách[editovat | editovat zdroj]

Po studiích převzal správu rodinných statků na Tachovsku v Plzeňském kraji. Kromě Chodové Plané , kterou rod vlastnil v letech 1621-1945, to byly i tamní doly na měď. I proto odešel do Lipska studovat hornické vědy, metalurgii a chemii. Po Krušnohoří navštívil i rakouská horní města. V souvislosti s kvetoucím dolováním založil na českém panství u Zadního Chodova osadu Nový Haimhausen, spadající k obci Broumov na bavorské hranici, a to se železárnou. Požár v Chodové Plané zničil v roce 1733 kostel, který nechal v letech 1748-1754 obnovit. Vybavení kostela pochází z let 1764-1766. V Chodové Plané nechal také starší renesanční zámeček, vyhořelý před rokem 1734, upravit na obydlí úředníků správy panství, a naproti vybudovat dvoukřídlý patrový barokní zámek č.p. 2, ještě stojící. On sám však trvale sídlil jinde.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Po smrti Karla VI. vystoupil se svým nárokem na český trůn bavorský kurfiřt Karel Albrecht, kterému Haimhausen holdoval jak v Praze, tak ve Frankfurtu při císařské korunovaci. Na mnichovském dvoře se Haimhausen plně uplatnil až za jeho nástupce Maxmiliána III. Josefa, který ho jmenoval v roce 1751 do čela nově zřízeného mincovního a horního kolegia. Mincování vylepšil povoláním známého mincmistra Jiřího Jastera z Mohuče, příležitost poskytl nadanému samoukovi Franzi Schegovi, který se z puškaře vypracoval na rytce mincovních razidel a vyhledávaného medailéra. Později Haimhausen prosadil zřízení porcelánky v Nymphenburgu. Stal se zakládajícím presidentem bavorské akademie věd; ta vznikla díky úsilí dvorního rady Jana Jiřího Loriho, zaměstnaného na Haimhausenově mincovním a horním kolegiu. Kurfiřt podepsal zakládací listinu na své narozeniny 28. března 1759.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sigmund von Haimhausen na německé Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Metze, Gudula: Johann Sigmund Ferdinand Josef Graf von Haimhausen. In: Wurst, Jürgen und Langheiter, Alexander (Hrsg.): Monachia. München: Städtische Galerie im Lenbachhaus, 2005. S. 151. ISBN 3-88645-156-9
  • Bělohlávek, Miloslav a spol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl IV. - Západní Čechy, Praha 1985
  • Procházka, Zdeněk - Úlovec, Jiří: Hrady, zámky a tvrze okresu Tachov, díl I., 1. vydání, Okresní muzeum Tachov 1988
  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Zikmund z Haimhausenu na Wikimedia Commons