Zemědělská strana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zemědělská strana
Zkratka ZS
Datum založení 1990
Datum rozpuštění 1996 (nástupce Českomoravská unie středu)
Předseda František Trnka
Jiří Vačkář
Ideologie agrarismus, konzervatismus, politický střed
Volební výsledek 6,52 % (v rámci Liberálně sociální unie ve volbách do ČNR 1992)

Zemědělská strana (ZS) byla menší česká středová politická strana fungující v letech 19901994. Hájila zájmy členů bývalých Jednotných zemědělských družstev. Od roku 1991 byla členkou Liberálně sociální unie. Po volbách v roce 1992 působila v Parlamentu České republiky.

Historie strany[editovat | editovat zdroj]

Strana vznikla v roce 1990, jejím předsedou se stal František Trnka. V prosinci 1991 se společně s národními socialisty, Stranou zelených a Hnutím zemědělců a nezávislých osobností stala členkou hnutí Liberálně sociální unie. František Trnka se stal lídrem subjektu do voleb v roce 1992, v nichž se Liberálně sociální unie probojovala do České národní rady i obou komor Federálního shromáždění.

Liberálně sociální unie byla poměrně nestabilním uskupením – v roce 1994 již byla Zemědělská strana v Liberálně sociální unii sama. Proto se oba subjekty téhož roku spojily. V roce 1996 se Zemědělská strana, Liberálně sociální unie, Bartončíkova Křesťanskosociální unie a Českomoravská strana středu sloučily v Českomoravskou unii středu. Z ní později vzniká Moravská demokratická strana, předchůdce dnešní strany Moravané.