Liberálně sociální unie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Liberální sociální unie
Zkratka: LSU
Vůdce: František Trnka
Nástupce: Strana zelených, Moravané, Česká strana národně sociální
Ideologie: sociální liberalismus, zelený liberalismus, národní liberalismus
Politická pozice: střed až středolevice
Volební výsledek: 6,52 % (1992, Česká národní rada)

Liberálně sociální unie byl volební subjekt účastnící se československých voleb v roce 1992, který získal ve volbách do České národní rady 6,52 % hlasů. Šlo o koalici, která však byla oficiálně zaregistrována jako politické hnutí s kolektivním členstvím. Tvořila ho Strana zelených, Československá strana socialistická (od roku 1993 přejmenovaná na Liberální stranu národně sociální, později Česká strana národně sociální), Zemědělská strana a Hnutí zemědělců a nezávislých osobností. Volebním lídrem byl předseda Zemědělské strany František Trnka. Svým programem bylo toto uskupení zaměřeno na středové voliče.

Před volbami 1996 se část rozpadajícího se uskupení sloučila (společně s Křesťanskosociální unií) s Českomoravskou stranou středu ČMSS v Českomoravskou unii středu (ČMUS). [1]

ČMUS se po neúspěchu ve volbách v roce 1996 postupně integrovala s moravskými stranami (nejsilnější složka integrované strany byla ostatně původně vůdčím moravským hnutím). Nejprve 5. dubna 1997 s Moravskou národní stranou (MNS), čímž vznikla Moravská demokratická strana (MDS), a 17. prosince 2005 i s Hnutím samosprávné Moravy a Slezska (HSMS), což vedlo k vzniku strany s názvem Moravané.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Profily politických stran na ecn.cz