Zelený vodík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Zelený vodík označuje vodík vyráběný pomocí elektrolyzérů štěpením vody, kdy energie potřebná k elektrolýze byla zcela pokryta obnovitelnými zdroji energie, jako je větrná nebo sluneční energie[1][2][3], a je považován za jediný ekologický a klimaticky neutrální způsob výroby vodíku. Z dlouhodobého hlediska by měl nahradit alespoň část současné spotřeby fosilní energie (ropa, zemní plyn, uhlí atd.). Na rozdíl od elektřiny je vodík skladovatelnou sekundární energií. Tímto způsobem lze dosáhnout časového a prostorového oddělení výroby a spotřeby.[4] Je to přirozeně bezbarvý průhledný plyn, způsoby výroby se vyznačují různými barvami.[5] Vodík je považován za palivo budoucnosti v souvislosti s možným vodíkovým hospodářstvím.

Obecné[editovat | editovat zdroj]

Cílem klimatických opatření je postupně snižovat a zamezovat emisím skleníkových plynů, v tomto případě CO2, v rámci přechodu na udržitelnou energetiku. Existuje řada aplikací nebo pododvětví, které technicky nebo ekonomicky nelze provozovat přímo s elektřinou; tam může být vodík alternativním (mezistupněm) pro klimaticky neutrální plynná a kapalná paliva.[4] V předchozích fázích dekarbonizace se úsilí soustředilo spíše na okamžitou poptávku po elektřině. V nadcházejících fázích energetické transformace bude zelený vodík téměř jistě hrát stále důležitější roli, aby bylo možné dosáhnout přísnějších cílů v oblasti úspor skleníkových plynů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související stránky[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Green hydrogen na anglické Wikipedii a Grüner Wasserstoff na německé Wikipedii.

  1. QUASCHNING, Volker. QUASCHNING, Volker. Erneuerbare Energien und Klimaschutz: Hintergründe–Techniken und Planung–Ökonomie und Ökologie–Energiewende. 6.. vyd. München: Carl Hanser Verlag GmbH Co KG, 2021. S. 339. 
  2. Will 'green hydrogen' live up to the hype, or is it all a load of hot air?. ABC News. 2021-01-22. Dostupné online [cit. 2022-01-04]. (anglicky) 
  3. GARCIA, Sierra. What Will Green Hydrogen Mean for International Relations?. JSTOR Daily [online]. 2021-05-16 [cit. 2022-01-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Přednáška: Wasserstoff- und Brennstoffzellentechnologien in Deutschland. [s.l.]: Hochschule Karlsruhe Dostupné online. (německy) Čas cca 2:00 až 2:50. 
  5. AUTORGH. Wasserstoff-Farbenlehre. SOLARIFY [online]. [cit. 2022-01-04]. Dostupné online. (německy)