Zelená vdova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Zelená vdova je manželka bohatého a úspěšného muže, který je pracovně a společensky velmi vytížen. Žije jako hmotně velmi dobře zabezpečená žena v domácnosti.

Jejich označení vzniklo podle zeleně, která obklopuje satelitní městečka, ve kterých žijí. Označení vdova pak symbolizuje to, že žijí většinu času samy bez manžela.

Většinová konzumní společnost je označuje za šťastné ženy. Zelené vdovy ale často bývají svým bezcílným životem, jehož jediným životním údělem je být krásnou manželkou úspěšného muže, znechuceny a unuděny. Často propadají pití alkoholu, užívání antidepresiv případně mají i sebevražedné sklony. Společnost je často nechápe, lidé se domnívají, že zelené vdovy se nemusí nudit, mohou pracovat, věnovat se charitativní činnosti, nebo mohou trávit čas nějakou zájmovou činností.

Zelené vdovy v literatuře a filmu[editovat | editovat zdroj]

  • Stepfordské paničky (Ira Levin) - Hororový román o dokonalých zelených vdovách, jejichž jediným životním cílem je spokojená rodina a dokonale fungující domácnost, perfektně uklizený dům a posekaný trávník před domem. Román končí šokující pointou: Stepfordské paničky jsou roboti, kteří vypadají stejně jako původní živé manželky, manželky, které byly zabity a jejich životní úlohu nahradil dokonalý robot, to vše se souhlasem jejich manželů. Nelze to ovšem brát doslova, možná se jedná jen o schizofrenní představy hlavní hrdinky.
  • Zoufalé manželkytelevizní seriál, který snad nejvíce proslavil zelené vdovy.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Článek o zelených vdovách na OnaDnes.cz